Landelijke belangenbehartiging Samen met andere partijen maar ook zelfstandig is Heemschut betrokken bij landelijke beleidsonderwerpen. In het verslagjaar speelden onder andere de volgende onderwerpen. Grote Monumenten Gemeentetest Gasbesluit Groningen Deltaprogramma Krimp Agenda Toekomst Religieus erfgoed Bodemdaling Naar aanleiding van de Grote Monumenten Gemeentetest werden door de commissies gesprekken aangeknoopt met gemeenten in Nederland. Centraal stond de mate van aan dacht (of het ontbreken daarvan) voor Erfgoed in het beleid van de 403 Nederlandse gemeenten. De test zorgde ervoor dat we op landelijk niveau aan tafel werden genodigd voor inbreng in de Erfgoed Monitor, de door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed gestarte digitale omgeving, waarop statistische gege vens over erfgoed online worden gebracht. De aardbevingen in Groningen zijn desastreus voor het voort bestaan van het daar aanwezige cultureel erfgoed. De eige naren van 350 van de in totaal 1300 rijksmonumenten heb ben begin 2014 in het gebied (en dat is 25%) bij de NAM aardbevingsschade gemeld! Over schade bij gemeentelijke monumenten en karakteristieke gebouwen is nog nauwelijks iets bekend. Heemschut heeft bij minister Kamp en de Tweede Kamer gepleit om de gaswinning in alle putten te verminde ren om de schade voor monumenten te beperken. Heemschut heeft gewezen op een snelle aanpak van herstel van schade en preventie via een monumentenprotocol. Bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed dient volgens Heemschut meer kennis en mankracht aanwezig te zijn om eigenaren en overheden te adviseren. Dat is door de Tweede Kamer en de minister daarop toegezegd. Heemschut is in overleg met de NAM en maakt onderdeel uit van het Groninger Erfgoed beraad. Hierbij heeft zij de NAM gewezen op het inhuren van gespecialiseerde restau- ratiebedrijven en op het doen van onderzoek naar hoe schade bij rijksmonumenten op een juiste en zorgvuldige manier her steld kan worden, zonder dat ze verder aangetast worden. Met het Nationale Deltaprogramma 2015 wil de overheid maatregelen nemen om de waterveiligheid en waterkwaliteit in Nederland te verbeteren en om de bewustwording van de risico's van overstromingen bij bewoners te vergroten. Het Deltaprogramma 2015, dat op Prinsjesdag 2014 door de Tweede Kamer is goedgekeurd, biedt het beleidsmatige kader voor verdere uitwerking en uitvoering van de plannen vanaf 2015. Heemschut heeft in het overleg met het ministerie van Infrastructuur en Milieu, met de Deltacommissaris en met de Tweede Kamer er op gehamerd, dat ook het versterken van de ruimtelijke kwaliteit en identiteit een doelstelling op zich wordt. Daarin zou ook de borging van cultureel erfgoed moeten zitten. Dat is helaas niet gelukt. De rijksoverheid wil zich daar niet mee bezig houden en verwijst naar de provincies om hiervoor te zorgen. Heemschut juicht het gebruik van ruimtelijke kwaliteitsteams, zoals op de Afsluitdijk en bij kust gebeurd is, toe. Het is van belang om cultuurhistorische waarden in een zo vroeg mogelijk stadium te inventariseren en mee te nemen bij nieuwe ruim telijke ontwikkelingen. Om deze vervolgens zo veel mogelijk als inspiratiebron te gebruiken. Dit is een ontwerp-opgave. Verder vindt Heemschut dat meer duidelijk moet worden hoe, bij een eventuele ramp, ons cultureel erfgoed als onderdeel van de vitale infrastructuur voldoende beschermd kan worden. Krimp is een thema dat de komende jaren blijft spelen in veel regio's van Nederland. Gebieden zullen minder inwoners krijgen en er zal leegstand ontstaan, onder andere bij monumenten en in beschermde dorpsgezichten. De vraag is wat kansrijke strategieën zijn om deze leegstand het hoofd te bieden en een nieuwe toekomst voor veel erfgoed te vinden. Heemschut heeft om zichzelf en haar commissieleden beter te informeren een kennisbijeenkomst rond het thema georganiseerd. Daarnaast werden in het hele land bijeenkomsten over dit thema bijge woond. Heemschut vindt dat investeren in behoud van cultureel erfgoed en het voorkomen van verwaarlozing in beschermde dorpsgezichten in deze strategie prioriteit moet hebben. Heemschut is een van de partners in de Agenda Toekomst Religieus Erfgoed. Met deze agenda proberen verschillende partijen de problemen en mogelijke oplossingen voor het behoudsvraagstuk in kaart te brengen. Aanleiding vormt de desastreuze en al maar groeiende leegstand van kerken en kloosters, onder andere als gevolg van teruglopend kerkbezoek in combinatie met economische en demografische omstandig heden. Dat kerken leegkomen te staan en zelfs moeten verdwij nen, leeft sterk in onze maatschappij. Heemschut participeert in verschillende werkgroepen, waar verschillende onderwerpen worden besproken en concreet gemaakt. De bodem in Nederland daalt in het westen en stijgt in het zuidoosten. Dat is een natuurlijk proces. Tegelijkertijd stijgt de HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2014 5

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2014 | | pagina 5