DRENTHE Toogdag Veenhuizen Leeuwarden, strijd voor behoud van een van de karakteristieke hellingbaanflats. tie van tenminste één van de unieke Hellingbaanflats In Leeu warden, waar in plaats van trappen hellingbanen voor onder andere kinderwagens werden aangebracht; is het tracé van een voorgenomen 380 KV hoogspanningsleiding op voorspraak van Heemschut gewijzigd, waardoor twee waardevolle boerderijen onder Wirdum gespaard konden worden; heeft de gemeente Südwest- Fryslan de voorgenomen sloopvergunning van een karakteristiek woonhuis in het beschermde dorpsgezicht Kims- werd opgeschort en is de gemeente Franekeradeel formeel 'uitgenodigd' om op basis van art. 11 van de Monumenten wet de eigenaren van twee sterk verwaarloosde monumenten (boerderij in Pietersbierum en het stinzenpoortje van Sickinga State in Herbayum) aan te schrijven. Met succes is bezwaar gemaakt tegen de in het bestemmingsplan Dorp Ballum opge nomen mogelijkheid om binnen het beschermd dorpsgezicht nieuwe woningen te bouwen, waardoor juist het gezicht op dat waardevolle dorpsgezicht teloor zou gaan. De gemeente heeft besloten die bouwmogelijkheid uit het plan te halen. Tenslotte is op verschillende manieren aandacht besteed aan de ontwikkelingen die bedreigend zijn voor het erfgoed in Frys lan, zoals de zeer forse bodemdaling als gevolg van de grond waterverlagingen, de gas - en de zoutwinning in Noordwest Fryslan en de voorgenomen extreme bezuinigingen die de nieuw gevormde gemeente De Friese Meren op het terrein van de Monumentenzorg wil doorvoeren. De toogdag in Veenhuizen is een initiatief geweest van Heem schut. De dag werd georganiseerd in samenwerking met de Stichting Het Drentse Landschap, de vereniging Natuurmonu menten, de Stichting het Drents Monument, Staatsbosbeheer en de Stichting Veenhuizen Cultuur en Toerisme. Het evene ment vond plaats op 9 maart. Verval en verwaarlozing bedreigen Veenhuizen met de plannen van het Ministerie van Veiligheid en Justitie om de gevangenis sen in het oude kolonie- en gevangenisdorp te sluiten. Heem schut Drenthe nam daarom het initiatief voor een 'Toogdag' waar het cultuurhistorische belang van Veenhuizen nog eens werd onderstreept. Volgens Heemschut en de vijf andere deelnemende organi saties kan Veenhuizen alleen dan vitaal blijven, wanneer de gevangenissen in het dorp gehandhaafd blijven. Alleen de cul tuurhistorie is, hoe waardevol ook, niet voldoende om het dorp op lange termijn in stand te houden. Tijdens de drukbezochte 'Toogdag' steunden ook drie Drentse Kamerleden, gedepu teerde Rein Munniksma en burgemeester Hans van der Laan van de gemeente Noordenveld de oproep om op te komen voor Veenhuizen. Veenhuizen, Esserheem. De dreigende sluiting van de gevangenis was landelijk een hot item. HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2013 9

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2013 | | pagina 9