Jaarverslag 2013 Voorwoord 2013 was een jaar van veranderingen, ontwikkelingen en van enthousiaste vrijwilligers. Die vormen de kracht en de kwaliteit van Heemschut: altijd in touw om ons zo diverse vaderlandse monumentale bezit voor de toekomst te behouden. De veranderingen komen vooral voort uit het Rijksbeleid. De nieuwe Omgevingswet zal in 2018 ruimtelijke ordening en monumentenbeleid definitief samenvoegen. De decentralisatie van Rijk naar gemeente is al uitgevoerd. De natuurlijke partner voor Heemschut is nu vooral de gemeente, niet langer het Rijk. Met steeds meer gemeentes delen we onze kennis en ervaring al in een vroeg stadium, bijvoorbeeld bij het concipiëren van bestemmingsplannen. Dan doet onze inbreng er juist toe en dan zullen wij in beroepszaken ontvankelijk zijn. Het 'straat- vechten' om de sloop van een gebouw zonder enige monu mentenstatus tegen te houden is (helaas?) verleden tijd. Het accent ligt nu op omgevingsgerichte monumentenzorg, waar binnen de monumentale objecten gevat zijn. Ontwikkelingen binnen onze organisatie zien we vooral in de verbetering van die organisatie. Ook voor Heemschut, 103 jaar oud, geldt nog steeds het motto behoud door ontwikkeling. De werkgroep Verbetering heeft in 2013 veel werk verricht en voor stellen gedaan, die in 2014 in het bestuur uitgewerkt worden. Heemschut heeft dertien commissies, die samen het beeld van Heemschut in heel Nederland bepalen. Om dat beeld sterk en helder te maken is een coherente bestuursorganisatie nodig, waarin het hoofdkantoor een faciliterende rol speelt. Nog belangrijker is de kennis organisatie. Vrijwilligers uit de commissies doen het werk, dus onderling kennis en ervaring delen is een eerste vereiste. Het lerend vermogen moet groot zijn en dat kan alleen in een goede samenwerking tussen alle commissies. Inmiddels zijn de nieuwe kennisbijeenkomsten voor de com missieleden al een groot succes. De deelnemers zijn kritisch, maar ook constructief en open over eikaars inbreng. Kansen zien in knelpunten, ervaringen delen, elkaar enthousiasmeren, dat is belangrijk. Er nemen ook deskundigen van buiten Heem schut aan deel, om de vrijwilligers een bredere kijk te bieden. Wij zijn heel blij met de Young Professionals, een groep enthou siaste jonge leden die zich nu inzetten om leeftijdsgenoten te interesseren voor het werk van Heemschut. Helaas is de ontwikkeling van het ledenaantal minder gunstig. In den lande is er zeker niet minder interesse voor het erf goed, zoals de Open Monumentendagen bewijzen, maar het ouderwetse lidmaatschap als steun voor een organisatie lijkt uit de tijd te zijn. Een andere aanpak zal nodig zijn in deze tijd van snelle communicatie en interactie. Want Heemschut blijft nodig als pleitbezorger en hoeder van het monumentale gezicht van Nederland. Evert de longh, voorzitter ad-interim 2 HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2013

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2013 | | pagina 2