Jaarverslag 2013 OVERIJSSEL Herbestemming van 'sprekende' gebouwen GELDERLAND Huis Rijswijk in Groessen (GLD) Strijd om behoud van het modernistische SNS bankgebouw. Heemschut Overijssel heeft zich in 2013 opnieuw ingezet voor behoud van het waardevolle Badhuis aan de Oldenzaalsestraat in Hengelo. Het gebouw is voorlopig gered van de slopersha mer. De eigenaar Welbion heeft opdracht gegeven tot een her bestemmingstudie. De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed heeft hiervoor een subsidie verstrekt. In Almelo steunde Heemschut samen met Stichting het Cuy- persgenootschap, de Coöperatie Hergebruik Gebouwen bij hun initiatief voor een onderzoek naar herbestemming van het stadhuis. Het stadhuis van Almelo is begin 70'er jaren gebouwd naar een ontwerp van de architect J.J.P. Oud. Het stadhuis is één van zijn belangrijkste late werken, het enige stadhuis in zijn oeuvre en bovendien een goed voorbeeld van naoorlogse stadhuisbouw. In de Deventer binnenstad was de vraag: moet een moder nistisch gebouw dat zeker geen publiekslieveling is bewaard blijven of kan een gemeente besluiten het gebouw te slopen? Het SNS Bankgebouw in Deventer is in 1965 ontworpen door architecten Postma, Reyes en Roeterdink. Vooruitstrevend in zijn tijd en passend in zijn omgeving. Als mogelijke herbe stemming kwam de Openbare Bibliotheek in beeld. Maar het gebouw blijkt niet flexibel genoeg. De Gemeenteraad besloot in december tot sloop en nieuwbouw. Het gebouw is één van de weinig gaaf overgebleven modernistische gebouwen in het centrum van de stad. Diverse architecten laten van zich horen in de regionale krant en tijdens een discussieavond in Archi tectuurcentrum De Rondeel. Architect Coraline Vester: 'Het gebouw is een tijdsbeeld, een onderdeel van de levende stad en vertelt op een heel eigen wijze een stukje van die geschie denis. Brutaler en eigenwijzer, maar daarom juist een aantrek kelijk onderdeel van de geschiedenis'. Heemschut zet samen met partners in op bescherming van het moderne erfgoed én op bewustwording van de waarde daarvan. Huis Rijswijk is een voormalige havezate in het Liemerse dorp Groessen in Gelderland. Er is al sprake van het huis in een dijk- brief uit 1328. Het L-vormige huis bezit nog de oorspronkelijke 16d8-eeuwse kap en balken en was ooit omgeven door een gracht. Archeologische resten zijn in de hele omtrek aanwezig. Huis Rijswijk is een rijksmonument en dreigt te moeten worden gesloopt voor de aanleg van het tracé A15, van Knooppunt Ressen naar de A12, wanneer de Tweede Kamer instemt met het voorkeurstracé van minister Schultz van Haegen van Infra structuur en Milieu. Heemschut voert landelijk actie voor behoud van het bijzon dere complex in Groessen. Dit heeft geleid tot uitgebreide aandacht in lokale, regionale en landelijke pers. De druk van Heemschut op Rijkswaterstaat en de landelijke politiek heeft gezorgd voor brede bewustwording van de waarde van het kas teel. Het Ministerie van Infrastructuur en Milieu heeft Rijkswa terstaat opdracht gegeven om het kasteel te ontzien bij het ontwerp van het definitieve tracé van de A15. Rijkswaterstaat heeft opdracht gegeven tot een cultuurhistorische verkenning, die de basis zal vormen voor een uiteindelijk besluit over hand having of sloop. Moet Huis Rijswijk het veld ruimen voor een tracé van de snelweg Al 5? 10 HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2013

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2013 | | pagina 10