Groningen Beschermingsactiviteiten per provincie Op de website www.heemsehut.nl werden zoveel mogelijk dossiers rondom bedreigd erfgoed ingevoerd en geactualiseerd. Ze zijn nu direct te raadplegen. Veel van deze gegevens worden door de provin ciale commissieleden aangeleverd en door de webmaster verwerkt. Onderstaand in het kort een overzicht van de acties waarbij de provinciale commissies in het verslagjaar betrokken zijn. «IlallMi Kwaliteitsimpuls Nienoordsingel in Leek Activiteiten V" w r- "T~. Noodzakelijke bomenkap lanen landgoed Nienoord Foto V. Erdin. Heemschut Groningen nam deel aan de werkgroep en klankbordgroep ter voorbereiding van de plannen voor een kwaliteitsimpuls voor de Nienoord singel op landgoed Nienoord in Leek. Tussen de oude toegangspoort naar het huis Nienoord en de kerk in Midwolde staat een 100-jarige laanbeplan ting van een lengte van 1600 meter. De boomwortels drukten het asfalt omhoog en oude beuken zakten scheef in het talud van een watergang. Bomen dreigden om te vallen en er was takbreuk. Bij eerdere snoeiwerk- zaamheden waren bomen volledig uit model gehaald en jonge bomen tussen oudere bomen geplant. Hierdoor ontstond een rafelig geheel. De gemeente Leek wilde van het landgoed en zijn lanen weer een visitekaartje maken en nodigde een aantal instellingen uit om mee te denken over herinrichting van de lanenstructuur. Er werd een integrale kwaliteitsimpuls voor het gebied opgesteld en de gemeente ontving hiervoor Europese subsidie. Aan het eind van 2011 is de eerste fase, het vellen van 200 bomen voltooid. In het voorjaar van 2012 wordt er herplant in vernieuwde en ver brede plantbermen met optimale groeimogelijkheden voor nieuwe eiken. In het voorjaar van 2013 moet het hele plan gerealiseerd zijn. Het asfalt is dan vervangen door klinkers en er zijn verkeersmaatregelen genomen zodat de laan verkeersluw wordt. Er staan dan weer 400 nieuwe bomen in een strakke lanenstructuur, passend bij het landgoedkarakter waar men weer vele jaren van kan genieten. Heemschut Groningen nam deel aan verschillende evenementen, zoals de Dag van de Groninger Geschiedenis, Open Monumentendag, Dag van het Nieuwe Wonen op Oude Boerderijen, Dag van de Noord-Groninger Geschiedenis en de Dag van de Oldambtster Geschiedenis. Op strategische plaatsen werden tijdens deze dagen vier banners opgesteld, die naar eigen ontwerp werden gemaakt. De foto's op de banners vertellen het verhaal van het Groninger erfgoed. Ze fungeren vaak als aanknopingspunt voor een gesprek. Commissieleden waren aanwezig op verschillende symposia, zoals de werkconferentie Bestemd en Beschermdin Groningen over het beschermd stadsgezicht. Commissielid Van Duin gaf een lezing over monumenten en bestemmingsplannen op uitnodiging van de buurtvereniging A-kwartier. Samen met de collega's in Drenthe en Friesland heeft Heemschut Gro ningen een discussiestuk Heemschut toegerust voor de volgende 100 jaar opgesteld. Aanleiding hiertoe was een gezamenlijke bijeenkomst in januari 2011, die was georganiseerd vanuit de behoefte om ervaringen en kennis te delen. Met het discussiestuk willen de drie provinciale commissies een bijdrage leveren aan het debat over de modernisering van Heemschut. Jaarverslag 2011 Heemschut 9

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 9