Vereniging Heemschut werd opgericht in 1911 en is daarmee de oudste particuliere vereniging voor bescherming van cultuurmonumenten in Nederland. In het verslagjaar telde de ver eniging per ultimo december 6.055 leden. Dit is een daling van 144 leden ten opzichte van het jaar 2010. De teruggang is te wijten aan opzeggingen, overlijden en het definitief verwijderen van het bestand van wanbeta lers. In het verslagjaar meldden 316 nieuwe leden zich aan. Veel aanmeldingen kwamen via internet. Het aantal is bemoedigend en laat zien dat er zeker mogelijkheden zijn voor groei in de komende jaren. Vrijwilligers Heemschut is een vrijwilligersorganisatie. Ruim 150 vrijwilligers in twaalf provinciale commis sies en een commissie Amsterdam zijn actief op het gebied van bedreigd gebouwd en cultureel erfgoed. Zij komen in actie als cultuurhisto risch waardevolle gebouwen worden gesloopt, landschappen worden aangetast of nieuw- bouwplannen niet passen in hun omgeving. Heemschut wil steeds meer proactief gaan werken. Dat betekent dat er wordt ingesproken bij het opstellen van nationale, provinciale en gemeentelijke struetuurvisies en bestemmings plannen, en dat gemeenten worden benaderd om zelf een goed monumentenbeleid op te zetten. Een overzicht van deze activiteiten vindt u in dit jaarverslag, een actueel overzicht van een groot aantal dossiers vindt u op de website, www.heemschut.nl Landelijk bureau De vrijwilligers worden ondersteund door een klein, professioneel landelijk bureau. Dit is sinds 1967 gevestigd in het Korenmetershuis in Amsterdam. Vanuit het landelijk bureau worden de vrijwil ligers ondersteund met onder andere juridische expertise, worden vergaderingen en bijeenkom sten georganiseerd en initiatieven ontplooid en uitgewerkt. En daar worden ook de dossiers op de website geplaatst. De algemeen directeur draagt, in overleg met en onder medeverantwoording van het bestuur, zorg voor de dagelijkse gang van zaken en de uitvoering van het beleid. Samenwerking met andere organisaties, het deelnemen aan nieuwe initiatieven en het ontplooien van eigen activi teiten vormen daarbij speerpunten. Landelijke belangenbehartiging wordt eveneens vanuit het landelijk bureau van Heemschut gecoördineerd. Bestuur Tijdens de Algemene Vergadering van Leden op 10 juni 2011 nam mr. Marc van Ravels afscheid van het bestuur van Heemschut. Hij werd opgevolgd door mr. Ruud Kuipers. Mare van Ravels was gedurende meer dan 10 jaar lid van het bestuur van de vereniging. Op 6 mei werd hij onder meer vanwege zijn vrijwillige inzet voor diverse (erfgoed) organisaties benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Personeel Eind augustus nam Joseeph van der Haagen afscheid van Heemschut. Joseeph startte in 1976 zijn loopbaan bij de vereniging en was laatstelijk actief als directeur bescherming. Per 1 september trad Mathijs Witte (32) in dienst bij Heemschut in de functie van beleidsmedewerker. Mathijs studeerde sociale geografie en planologie aan de Universiteit van Utrecht en Erfgoedstudies aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De taak van Mathijs is het ondersteunen van de vrijwilligers. Hij is tevens aanspreekpunt voor inhoudelijke vragen van leden en niet-leden van de vereni ging. Henk Hoogeveen was in de eerste maanden van 2011 als stagiair vanuit de Vrije Universiteit betrokken bij het Eeuwfeest. Na beëindiging van zijn stage is hij op inhuurbasis gevraagd een aantal activiteiten te ondersteunen. Els Arends was in de aanloop van 2011 betrokken als vrijwilliger bij de persbenadering rond de start van het Eeuwfeest. Heemschut heeft haar gevraagd voortaan de PR-medewerkersbijeen- komsten te coördineren. Financiën De staat van baten en lasten van de vereniging vindt u op pagina 36. In het Eeuwfeestjaar 2011 werden veel onder delen gesponsord door leden en bedrijven. Een overzicht hiervan vindt u op pagina 8. Beleidsplan Het beleidsplan van Heemschut is te vinden op www.heemschut.nl onder vereniging/beleid. In het beleid hebben zich in het verslagjaar geen veranderingen voorgedaan. Kaderdag De kaderdag van Heemschut is vanouds een dag waar de Technische Adviseurs van Heemschut geïnformeerd worden en discussiëren over actuele thema's. In het verslagjaar vond geen kaderdag plaats. Hiervoor in de plaats werd op 11 november een symposium georganiseerd over de rol van de vrijwilliger bij erfgoedbeseherming. Het verslag hiervan treft u onder de Eeuwfeest activiteiten. Ton Kootpenning en Erespeld In het verslagjaar zijn geen eretekens uitgereikt. Landelijke belangenbehartiging Op 31 mei stemde de Eerste Kamer in met het wetsvoorstel Modernisering Monumenten zorg (MoMo). Dit betekent dat er het nodige verandert in de Monumentenwet 1988 en de Wet algemene bepaling omgevingsreeht (Wabo). De veranderingen zijn ingegaan per 1 januari 2012. Onder andere komt daarmee de ondergrens van 50 jaar voor de aanwijzing van rijksmonumenten te vervallen. Tegelijkertijd wordt echter ook de mogelijkheid van belanghebbenden om aanwij- zingsverzoeken te doen beperkt. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed hoeft het aanwij- zingsverzoek niet meer te behandelen. Op onder delen worden wijzigingen aan rijksmonumenten per 1 januari 2012 vergunning vrij. Heemschut staat tegen een aantal wijzigingen positief, maar is bezorgd om de te grote dereguleringswens van de rijksoverheid. 4 Heemschut Jaarverslag 2011

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 4