Excursies georganiseerd door de provinciale commissies Groningen Friesland Flevoland Drenthe Uitleg van Taco Tel Het R.C. Vereenigingsgebouw uit 1909 aan het Martiniplantsoen te Franeker doet tegenwoordig dienst als bibliotheek Foto Marloes Eskens 35 Heemschutters op de fiets over de es Herbestemming 10 september Heemschut Groningen organiseerde tijdens de Open Monumentendag twee stadswandelingen in Groningen met als thema Herbestemming. De wandelingen stonden onder leiding van Taco Tel, bouwhistoricus van de gemeente Groningen. Bezocht werden Het Kasteel, het voormalig mineralogisch-geologisch lab van de Rijks universiteit Groningen, nu een zalen- en congrescentrum; het voormalig gemeentelijk ontvangerskantoor aan de Reitdiepskade, dat sinds 1982 is verbouwd tot woonhuis, en het voormalig pindapakhuis op de Ganzevoortsingel, waarin nu een Russisch-orthodoxe kerk is geves tigd. Het aantal deelnemers was 31. Herbestemming in Leeuwarden en Franeker 8 oktober Als logisch vervolg op ons provinciale Eeuw feestsymposium 'Recycling Fries Erfgoed' werd een erfgoedexeursie georganiseerd met hetzelfde thema: Herbestemming. Deze succesvolle excursie bracht de vele belangstel lenden langs diverse herbestemmingsprojecten in Leeuwarden en Franeker. De excursie telde 40 deelnemers. In plaats van het organiseren van een eigen excursie was de PC Flevoland betrokken bij de jubileum-excursie door Flevoland en Friesland die stond in het teken van De successen van Heemschut. Jubileum fietstocht rond Havelte 27 augustus Het 100-jarige jubileum van Heemschut werd in Drenthe gevierd met een fietstocht over de essen rond Havelte. De es is een visueel open akkerkomplex met een bolle vorm en onder deel van het Drentse esdorpenlandschap. De es is een bedreigde cultuurschat. Vele liggen nu onder de nieuwbouwwijken rond de historische dorpskernen. Rondom het dorp Havelte zijn gelukkig een aantal essen behouden. Onderweg waren zeven afstapplekken geregeld, waar gidsen toelichting gaven over de daar aanwezige erfgoedwaarden. De lunch was in de tuin van het landgoed Overcinge en werd voorafgegaan door een rondleiding in Huize Overcinge. De afsluiting van de dag was in de Clemenskerk, die buiten het dorp te midden van de essen ligt. Op het kerkter- rein werd voor de deelnemers een openluchtcon- eert gegeven op het chamadron (een trompet orgel in de toren van de kerk). De fietstocht had een lengte van 15 kilometer en er hadden zich 35 belangstellenden ingeschreven. Jaarverslag 2011 Heemschut 31

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 31