Limburg Meldpunt Glas-in-loodramen Upgrading Rijksweg N280 Roermond-Weert Canon van Limburg Heemschut heeft de provincie op haar verzoek laten weten, dat de tech nische adviseurs alert zullen zijn wanneer bij een sloop gebrandschilderde ramen betrokken zijn. De provincie heeft in 2010 al 7300 groepen glas-in- loodramen in Limburg laten inventariseren. Het resultaat is te zien op www.glasirilood-st.nl. De stichting stelt zich ten doel om alle waardevolle glas-in-loodramen, eventueel in tijdelijk depot, veilig te stellen. Heel. Kasteel Heel met rechts de vroeg 19e-eeuwse aanbouw Uit de start-MER voor de verlegging en/of verbreding van de Rijksweg blijkt dat drie van de vijf varianten de cultuurhistorische en landschap pelijke waarden bij Baexem onevenredig aantasten. Vooral de omgeving van de kastelen Baexem en Brias worden door enkele varianten ernstig bedreigd. Samen met de Stichting Limburgse Kastelen heeft Heemschut haar bezwaren kenbaar gemaakt en voorstellen gedaan voor een oplos sing. Bij het eerste stake-holdersoverleg heeft het Limburgs Landschap zich bij de SLK en Heemschut aangesloten. In 2012 worden werkateliers georganiseerd om al in het voortraject tot bevredigende resultaten te komen. De commissie Limburg blijft alert en betrokken bij deze plannen. Het meldpunt van Heemschut Limburg heeft vijf lezingen verzorgd in bibliotheken door de provincie heen. In het kader van een voorlichtings actie over het Limburgse cultureel erfgoed organiseerden de gezamenlijke bibliotheken de actie Van jagers tot internetters. Op vijf avonden gaven twee Heemschutters een PowerPoint-lezing over de bedreigingen van het fysieke erfgoed en lieten de aanwezigen meepraten over discutabele vormen van bescherming. De cursus werd gefinancierd door de provincie. De provinciale commissie Limburg is in 2011 vijfmaal in vergadering bij elkaar geweest. De commissie Meldpunt in 2011 eveneens vijfmaal. Beschermingsactiviteiten Heel, gemeente Maasgouw Kasteel Heel Bedreiging: het centrale complex van het zorgcentrum, waar de Kleine Zusters van Sint Jozef uit Heerlen vanaf 1879 het Sint Joseph- gestieht voor mannen (tot 1910) en het Sint Annagesticht voor vrouwen had gevestigd, zou ontdaan worden van de gestichtsbebouwing. Alleen het 17e-eeuwse kasteel, en op afstand de kapel, zouden resteren. Ertussen werden appartementen in een nieuwe setting gedacht. Actie: ons meldpunt werd uitgenodigd voor een brainstormsessie, waarna de gemeente besloot om een cultuurhistorisch waarde onderzoek naar de meermalen verbouwde en dubbele hofstructuur uit te laten voeren. Vooralsnog blijft die structuur behouden met maxi maal behoud van de te verbouwen gestichtvleugels. Blerick, gemeente Venlo Fort Sint Mich iel Bedreiging: archeologisch onderzoek heeft aangetoond dat de Spaanse fortificatie van het oorspronkelijk Romeins kazerneter rein nog vrijwel geheel intact is, zij het overwegend ondergronds. Het terrein zou gaan dienen voor onder andere een nieuw voetbalstadion en onderwijsfuncties waaronder het ROC. In het voorontwerpbe stemmingsplan kazernekwartier worden de ondergrondse waarden niet beschermd. Actie: zienswijze ingediend om de fortificatie te besehermen in het bestemmings plan, zoveel mogelijk zichtbaar te maken en te integreren, maar vooral te ontzien in de setting van de nieuwe gebouwen. Daarna heeft een raadsmeerderheid bij het College erop aangedrongen om de fortificatie als historisch bepa lende contour centraal te stellen in het stedenbouwkundig ontwerp. Besluitvorming is doorgeschoven naar juni 2012. Arcen, gemeente Venlo Multifunctioneel Centrum Bedreiging: in 2009 werden ziens wijzen door Heemschut, Limburgs Landschap en stichting Limburgse Kastelen ingediend tegen de locatie en vooral de schaal van het mfa aan de zuidzijde van het dorp. Het ontwerp werd teruggetrokken. Een nieuw ontwerp in 2011 bleek echter nauwelijks af te wijken van het plan 2009. Actie: Heemschut heeft het College opgeroepen om de leegstaande panden waaronder het voormalig gemeentehuis (voor bouw ontwerp Kropholler, 1950) en vrijkomende gronden in het hartje van Areen te inventariseren. Het kan niet zo zijn dat er aan de zuid zijde 15.000 m3 bebouwing wordt toegevoegd, terwijl in het centrum leegstand en brakke gronden over blijven. Overleg met de gemeente bleef beperkt door een nadere toelichting van gemeentezijde. De projectprocedure wordt in het voorjaar 2012 ingezet. Heemschut onderhoudt daarbij een band met het burgereomité 'Red Arcen'. Vijlen, gemeente Vaals Jeugdherberg Cottessen 13. Bedreiging: een voormalige vakwerkboerderij in het beschermd dorpsgezicht Camerig- Cottessen werd jeugdherberg. Een melder vroeg zich af of de verbouwing conform vergunning was. Actie: nader onderzoek door TA en ambtelijk overleg wees uit dat de verbouwing overwegend strookte met de vergunning. Over een merkwaardige toevoeging heeft de gemeente het voortouw genomen tot overleg met de eigenaar. Een aanzienlijk gedeelte van het bui tenwerks vakwerk is afgedekt met gepotdekselde planken. Wij gaan er van uit dat deze verwijderd worden en het vakwerk geconserveerd. Jaarverslag 2011 Heemschut 29

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 29