Noord-Brabant NS station heeft kroepoek dak Het station van Tilburg dateert uit 1965 en is ontworpen door architect Koen van der Gaast. Het wordt meegenomen in de plannen het gehele gebied rondom het spoor te her ontwikkelen. NS werkplaats is verplaatst en voor een aantal historisch waarde volle gebouwen achter het station wordt gezocht naar nieuwe functies. Het station zal niet ontkomen aan wijzigingen. Er wordt bijvoorbeeld een doorgang gemaakt naar de achterzijde voor een noordelijke ontsluiting. De spectaculaire dakconstructie (in de volksmond 'kroepoekdak') zal zeker blijven bestaan. Heemschut, Heemkundekring Tilborch en Cuypersge- nootschap zijn in contact met de NS projectgroep en proberen de waarde van het oorspronkelijke ontwerp, met kenmerken als transparantie en ritmering te benadrukken en te behouden. Beschermingsactiviteiten Tilburg Kapel De Rooi Harten Bredaseweg 204. Kapel en klooster zijn rijkmonument. Contact met eigenaar na melding van verwaar lozing. De kapel uit 1889/90 van architect A.G. de Beer verwisselde regelmatig van eigenaar. De com missie constateerde dat de schade meeviel. De kapel werd in 2011 wind en waterdicht gemaakt. Er wordt nog gezocht naar een goede functie. De eigenaar is zich bewust van de hoge karakteristieke waarde van de kapel. Kloostertuin bij De Rooi Harten Plannen voor nieuwbouw van appartementen en/of woningen in de kloostertuin, maar die zijn nog niet definitief. De kloostertuin wordt herontwikkeld door Van der Weegen Bouwmaatschappij. Daar zouden veel bomen voor gerooid moeten worden en de plannen betekenen een aantasting van het oorspronkelijke ensemble: klooster, kapel en tuin. Wordt vervolgd in 2012. 'Airey' flats in de wijk Jeruzalem De wijk Jeruzalem is in de jaren 1949 ontworpen en in 1953 gebouwd volgens het 'airey'- systeem. Een prefab wijze van bouwen van net na de Tweede Wereldoorlog om snel een einde aan de woningnood te bieden. De wijk is ruim opgezet met veel groen. Recent zijn de laagbouwwo- ningen gerenoveerd door woning coöperatie TIWOS. De drie flats staan op de nominatie om gesloopt te worden. Met de Heemkunde Kring Tilborch en het Cuypersge- nootschap zijn de handen ineen geslagen om sloop van de flats te voorkomen. Er wordt overwogen de monumentenstatus aan te vragen. Wordt vervolgd in 2012. Holthees, gemeente Boxmeer Voorburcht Kasteel Makken Sloop van de 15de-eeuwse voor burcht, een rijksmonument, van het voormalig Kasteel Makken dreigt nog steeds. Het vormt het laatst overgebleven deel van de kasteelboerderij. Heemschut pleit voor behoud van dit complex, dat in een bijzonder mooi landschap ligt met een hoge karakteristieke waarde. De gemeente heeft een sloopvergunning afgegeven, waar tegen zowel Heemschut als RCE beroep heeft ingesteld. Dit beroep is gegrond verklaard. Consolidatie van het bouwwerk, dan wel het in stand laten als ruïne is een betere optie dan sloop. Geertruidenberg, Bestrating Markt Actie tegen het plan van de gemeente om de historisch 400 jaar oude kasseien te vervangen door moderne gladde materialen, wegens slechte begaanbaar heid. Heemschut betoogde bij de gemeenteraad en wees op het onvoldoende historisch besef bij de planontwikkeling. Publiciteit leidde tot veel commotie onder de bevolking met gevolg dat de gemeente het plan heeft inge trokken. De historische bestrating binnen het beschermd stadsgezicht van Geertruidenberg is gered! Roosendaal Kerkgebouw St. Jan De kerk is rijksmonument en in gebruik als cultuurgebouw. Dit nieuwe gebruik vraagt om respect en maatwerk. Op een aantal verbe- terpunten na is dit goed gelukt. Wel zijn er klachten over het niet met respect behandelen van de aanwe zige biechtstoelen; de opslagruimte rond en tegen de biechtstoelen en de slechte klimatologische omstan digheden voor het orgel. Rucphen Kapel op landgoed Na melding van een bezorgde burger, maar ook van de eigenaar zelfvan het landgoed Ruephense Bossehen en Heide, over een bedreigde kapel op dit landgoed, wordt door Heemschut contact opgenomen met de gemeente. De kapel herinnert aan de jaeht- bijeenkomsten die hier in het verleden plaatsvonden. De kapel is niet beschermd en wordt in het bestemmingsplan niet genoemd. De gemeente zegt toe het bestem mingsplan aan te passen. Holthees, gemeente Box meer, de Voorburcht van het kasteel Makken MAAS TRICHT - 28 Heemschut Jaarverslag 2011 EËBaiBM

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 28