Amsterdam Jubileumactie: Polyhymnia terug naar Concertgebouw Succes in Nieuw West Schade door gevelreiniging De Commissie Amsterdam heeft als Jubileumgeschenk voor eeuwling Heemschut zich in 2011 ingespannen om het gebrand schilderde raam voorstellende Polyhymnia in vervoering, terug te laten plaatsen in het Concertgebouw. Het raam werd in 1955 door de Vrienden van het Concertgebouw geschonken aan Concertge bouw en orkest ter gelegenheid van de terugkeer van het orkest na een zeer succesvolle tournee door de Verenigde Staten. In 1954 kreeg het glazeniersechtpaar Schilt-Geesink opdracht het raam te ontwerpen, dat herinnert aan de roemruchte tournee. De Muze Polyhymnia beschermt het schip, waarop het orkest terug voer, zingt het toe en blaast het omhoog. Linksboven symboliseren wol kenkrabbers de Nieuwe Wereld. Het raam heeft echter maar 15 jaar in het Concertgebouw gehangen en is in 1970 verwijderd bij een verbouwing. De Commissie Amsterdam besloot in het jubileumjaar de nu 97-jarige glazenier Schilt te helpen bij de terugkeer van het raam. De leden van de Commissie schonken hun jaarvergoeding als eerste begin voor het benodigde geld voor de terugkeeroperatie. De operatie heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Het bedreigde Koetshuis aan de Swammerdamstraat in Amsterdam Polyhymnia terug naar Concertgebouw Het Amsterdamse stadsdeel Nieuw West, heeft in april mede op aanwijzing van Heemschut liefst dertien gebouwen en complexen in Geuzenveld en Slotermeer aangewezen als gemeentelijk monu ment. Heemschut had samen met het Cuypers Genootschap en Pro West een lijst van behoudens waardige gebouwen opgesteld. Dat het stadsdeel aan deze wens tegemoet is gekomen, is een groot succes. De prachtige Catharinakerk in Slotermeer uit de Weder opbouwperiode is nu bijvoorbeeld beschermd. De Westelijke tuin steden, waartoe het stadsdeel behoort, worden sinds eind jaren '90 vernieuwd. Dit gaat vaak ten koste van het unieke, tuinstedelijke karakter. Er zijn al diverse monumentwaardige gebouwen gesneu veld. Heemschut Amsterdam en zusterorganisaties gaan verder met hun acties voor behoud van beschermwaardige gebouwen in dit stadsdeel. We hebben nog zeker 20 tot 30 gebouwen op onze lijst staan, die we willen laten aanwijzen tot gemeentelijk monument. Stadsdeel Nieuw West staat hier positief tegenover en het overleg is nog steeds gaande. Hopelijk volgt er in 2012 een nieuwe aanwij zingsronde. De Commissie Amsterdam maakt zich al jaren zorgen over de schade, die ontstaat door gevelreiniging en bijbehorende werk zaamheden als het vervangen van voegwerk. Niet alleen ontstaat er technische schade, maar ook het karakter van een pand wordt hierdoor vaak onherstelbaar aangetast. De Commissie is in 2011 verder gegaan met de PR-campagne om aandacht te vragen voor dit probleem. Diverse media besteedden er al aandacht aan. Voorts werden verschillende woningcorporaties en stadsdelen over het onderwerp geadviseerd en op de gevaren gewezen. Beschermingsactiviteiten Binnen Gasthuisterrein Al vele jaren worden het zusterhuis en de tweede chirurgische kliniek op het historische Binnen Gasthuister rein bedreigd met sloop ten behoeve van de bouw van de nieuwe univer siteitsbibliotheek. Dankzij jarenlange actie is de sloop van deze twee rijksmonumenten nu van de baan. De universiteit legt zich hier niet bij neer, maar Heemschut blijft samen met zusterorganisaties pleiten voor herbestemming van de gebouwen. Nicolaas scholencomplex Nabij de Zuidas. Heemschut heeft samen met het Cuypers Genoot schap een aanvraag gedaan voor de gemeentelijke monumentenstatus voor het Nicolaas scholencom plex, een belangrijk modernistisch ensemble uit de jaren '60. Totnogtoe lijkt het alleen te lukken om de kapel en het klooster voor sloop te behoeden. De actie gaat door. Tramremise Bellamyplein. Stadsdeel West is al sinds midden jaren '90 bezig met herontwikkeling van de voormalige tramremise. Er waren twee plannen. Inmiddels is mede dankzij Heemschut gekozen voor het, uit oogpunt van monumentenbehoud, meest gunstige plan. Maar ook nu lijkt het stadsdeel weer ruimte te willen maken voor forse nieuwbouw. Heemschut blijft vechten voor een meer zorgvuldige aanpak. FahrieksviUa Cruquiusweg 91. De vervallen villa wordt met sloop bedreigd. Het chalet-achtige gebouwtje met wolfsdak is een van de laatste restanten van het koloniaal Neder lands-Indisch erfgoed in Amsterdam en maakt deel uit van het fabrieks complex van de voormalige NV Oliefabrieken Insulinde. Het complex bevat meer behoudens waardige onderdelen. Heemschut dringt aan op onmiddellijk noodherstel en herbestemming. Koetshuis Swammerdamstraat 12. Een monu mentaal koetshuis met paardenstal wordt bedreigd ernstig verminkt te worden. Een projectontwikkelaar wil achter de voorgevel een hoger en lelijk appartementengebouw neerzetten. Het koetshuis heeft een rijk gedecoreerde voorgevel en de paardenstal een zeldzame houten achtergevel. Heemschut wil het geheel op de gemeentelijke monu mentenlijst geplaatst zien. Overleg 20 Heemschut Jaarverslag 2011

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 20