Overijssel Historische straatverlichting Zwolle Reddingspoging los hoes Lemselo Heemschut is in 2011 vertegenwoordigd geweest in de gemeentelijke klank bordgroep Straatverlichting Zwolse binnenstad. In deze klankbordgroep heeft Heemschut aangedrongen op het behoud van bestaande historische straatlantarens van het type Haagse paal langs de Thorbeckegracht. De gemeente heeft het voorstel van Heemschut overgenomen en het oorspron kelijke plan, dat uitging van vervanging door moderne lantarenpalen, inge trokken. Ook heeft Heemschut voor de gemeente een foto inventarisatie gemaakt van alle nog aanwezige historische straatverlichting in de Zwolse binnenstad. Als gevolg daarvan zijn onder andere in de Koestraat, Walstraat en Nieuwe Markt de historische straatlantarens gebleven. Op verzoek van Heemschut zijn enkele gietijzeren lantarenpalen uit 1925, gefabriceerd door de voormalige Zwolse ijzergieterij Wispelwey, weer terug geplaatst in de Zwolse binnenstad. In het kader van het Eeuwfeest is getracht het onbekende los hoes in Lemselo bij Oldenzaal en dat op privé terrein gelegen is en verscholen ligt achter een nieuwbouwwoning, naar het RIBO in Delden te verplaatsen om daar gerestaureerd te worden. De Stichting Ribo (Scholing, Restauratie en Innovatie in de bouw in Overijssel) maakt het mogelijk dat jonge bouwvak kers zich bekwamen in het restaureren van monumenten of monumentale gebouwen. Door de Restauratie Opleidingsprojecten (ROP) kan het vakman schap van ervaren bouwvakkers worden overgedragen aan jongeren en blijft ook in de toekomst de kennis, ervaring en kwaliteit aanwezig om monu menten te restaureren. ROP werkt vanuit een vijftal regio's. Stichting RIBO (ROP-Oost) is er één van. De eigenaar van het los hoes wil alleen meewerken wanneer op de bestaande locatie wordt gerestaureerd, waarbij wordt mee gewerkt aan bereikbaarheid en openstelling voor publiek. Beschermingsactiviteiten NOORD-WEST OVERIJSSEL Zwolle Terrein Schaepman Lakfabrieken Thorbeckegracht/Achtergracht. Bedreiging: grootschalige nieuw bouw en sloop oud industrieel pand uit 1901 in de binnenstad. Actie: via werkgroep industrieel erfgoed Zwolle gepleit voor behoud van De Volharding. ABN/AMRO bank en 2 middel eeuwse panden Melkmarkt. Bedreiging: sloop van historische bebouwing. Actie: met Stichting Bankgebouw van Straaten en Vrienden van de Stadskern Zwolle vergeefs actie gevoerd voor aan wijzing tot gemeentelijk monument en vervolgens bezwaar gemaakt tegen sloop. De sloopvergunning is verleend maar met de sloop is nog niet gestart. Fiets-voetbrug over stadsgracht Rodetorenplein-Pannekoekendijk. Bedreiging: overbodige brug vlak bij Kamperpoortbrug. Actie: samen met Vrienden van de Stadskern Zwolle protestbrieven geschreven. Gemeenteraad toch akkoord met de Rodetorenbrug. Verlichting binnenstad Bedreiging: moderne Essentarma- turen in gehele binnenstad. Actie: protestbrieven hebben geresulteerd in handhaving van oorspronkelijke gietijzeren armaturen langs de Thor beckegracht en enkele historische straten en pleinen. Watertoren Turfmarkt. Bedreiging: sloop van voormalige watertoren ten behoeve van nieuwbouw. Actie: aanvraag voor aanwijzing tot gemeentelijk monument. Restauratie onderbouw uit 1892. Hergebruik wordt mogelijk meegenomen in nieuw ontwerp. Aanwijzingsprocedure is in afwach ting van resultaat stilgelegd. Uitbreiding museum De Fundatie Blijmarkt. Bedreiging: beschermd stadsgezicht met uitbreiding op dak in ufo-vorm. Actie: meerderheid PC is voor deze oplossing. Geen actie. Oude IJsselspoorbrug Bedreiging: volledige sloop. Actie: via werkgroep industrieel erfgoed Zwolle met succes overleg geweest met Prorail. Gedenksteen, gelegd door Thorbecke in 1863, en een rivierpijler blijven behouden. Boerderij Kleine Veerweg 9. Bedreiging: sloop 19de-eeuwse boerderij. Actie: aan vraag voor aanwijzing tot gemeente lijk monument. Kampen Van Fleutzkazerne en schoolge bouw Boven Nieuwstraat, binnenstad. Bedreiging: sloop exereitieloods en school. Actie: Heemschut is verte genwoordigd in de Monumentenraad Kampen die pleit voor behoud. Glasfabriek, 19e-eeuwse villa en enkele woningen Bovenhavenstraat. Bedreiging: sloop. Actie: Heemschut is verte genwoordigd in Monumentenraad Kampen die pleit voor behoud van het geheel. Staphorst Terrein oude melkfabriek Ons Belang en woonhuis Gemeenteweg 281 is gemeentelijk monument. Bedreiging: verkaveling en inbreiding van open plek. Actie: aangepaste verkavelingstekening naar gemeente en bewoner 281 gezonden. Zwartsluis, gemeente Zwartewaterland Woontoren poortwachter Bedreiging: toren te massaal aan rand van open landschap. Actie: als lid van de monumentencommissie Zwartewaterland maakt Heemschut bezwaar. Hasselt, gemeente Zwartewa terland Oude weeshuis Ridderstraat 24. Bedreiging: verkrotting van in oorsprong mid deleeuws pand. Actie: meldbrief aan gemeente, Erfgoedinspeetie. En aangekaart in monumenteneom- missie. Pand wordt nu verbouwd tot twee appartementen. Steenwijk, gemeente Steenwij- kerland Tuin huize De Bult Bedreiging: bebouwing tuin van particulier historisch buiten. Actie: adhesiebrief voor protest door eigenaar tegen bouwaanvraag voor een schuur. Bouwaanvraag is niet gehonoreerd. SALLAND Deventer Gymnasium Nieuwe Markt. Bedreiging: sloop. Actie: in 2005 verzoek aanwij zing tot gemeentelijk monument. Diverse malen overleg met gemeente. Prof. Paul Meurs merkt in 2010 het oude gymnasium aan als monument. Plannen voor herge bruik tot filmhuis en theater. Gymzaal en aula Noordenbergstraat/ Welle. Bedrei ging: sloop. Actie: pleitbrief voor plaatsing buitenmuur-gevel op monumentenlijst. Prof. Paul Meurs ondersteunt dit in 2010. Stadskantoor achter bestaand stadhuis Grote Kerkhof/Burseplein. Bedreiging: sloop voormalige schouwburggevel, stadskantoor van architect Rademaker en school A. Actie: Heemschut heeft in 2009 monumentenstatus voor schouw burggevel aangevraagd. Door Heemschut vele inspraakacties voor verbetering nieuwbouwplan. Geertruidenziekenhuis Fesevurstraat. Bedreiging: sloop gedeelte Ed Cuijpers. Actie: Heem schut heeft in 2009 bij gemeente een protestbrief tegen de sloo- paanvraag ingediend. In 2010 is dit deel aangewezen tot gemeentelijk 14 Heemschut Jaarverslag 2011

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 14