Beschermingswerk in de praktijk De uitgave Woudboerderijtjes werd mede mogelijk gemaakt door Heemschut. De Rhederhof te Rheden. Dit pand werd winnaar tijdens de wedstrijd Het Mooiste Pand van Neder land, waar een miljoen euro op het spel stond. KVNS-voorzitter Rutger Steenmeijer ontving een oorkonde van de stad Antwerpen vanwege het 100-jarige bestaan. Heemschut ondersteunde eveneens de uitgave van een boekje over Woud boerderijtjes in Friesland. Dit verdwijnende type gebouw is bijzonder omdat daarbij het verhaal verteld wordt van de 'gewone man' op het platteland. Heemschut heeft zich altijd bijzonder ingezet voor deze vormen van alle daags erfgoed. Het Mooiste Pand van Nederland Woensdag 14 april stond SBS6 's avonds in het teken van de zinderende finale van Het Mooiste Pond van Nederland. In dit programma was Heemschut-directeur Karei Loeff vertegenwoordigd als jurylid. Van de vier panden in Den Bosch, Zaandam, Rheden en Soest waren er twee geplaatst voor de eindstrijd. Tijdens de finale was het de beurt aan de kijker: wie zou een miljoen euro voor de restauratie winnen? Uiteindelijk won met een nipte overwinning landhuis De Rhederhof in Rheden. De bijdrage voor herstel werd mogelijk gemaakt door de BankGiro Loterij. Jubileumviering Donderdag 22 april vierde Leo Endedijk, directeur van de Hollandsche Molen, zijn 25-jarig dienstverband bij deze vereniging in Wijk bij Duurstede. Een bewuste keuze omdat hier naar zijn stellige overtuiging de 'mooiste molen van Nederland staat'. In Theater Calypso gaven onder meer Jos Bazel- mans (hoofd sector Kennis Erfgoed bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) en Karei Loeff (algemeen directeur Erfgoedvereniging Heemschut) een boeiende visie op het thema de toekomst en het behoud van de molen. Heemschut internationaal Bestuurslid mr. Marc van Ravels vertegenwoordigt Heemschut in de council van Europa Nostra, onze Europese zusterorganisatie. In 2010 werd in Taormina op Sicilië het congres gehouden waar ook de European Heritage Awards werden uitgereikt. Op uitnodiging van Europa Nostra was Heemschut-directeur Karei Loeff een van de inleiders tijdens een bijeenkomst in Istanbul. Daar werd in het ver slagjaar een afdeling van Europa Nostra opgericht. Het symposium was erop gericht kennis uit te wisselen over de rol van de vrijwilliger bij het behoud en de bescherming van erfgoed. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon (KVNS) hield directeur Karei Loeff een lezing op een wetenschappelijk symposium in Antwerpen. De lezing werd gepubli ceerd in een jubileumuitgave van het tijdschrift van de vereniging. Het college van Technisch Adviseurs Eind 2009 trad de heer ir. Evert de longh aan als voorzitter. In het verslag jaar heeft Heemschut twee bijeenkomsten voor de provinciale technische adviseurs georganiseerd. De eerste, op 13 januari in Amersfoort, was vooral bedoeld om de TA's kennis te laten nemen van de veranderingen in de wetgeving: de nieuwe WRO (wet ruimtelijke ordening) en van de nota Modernisering van de Monumentenzorg (MoMo). De nieuwe regels van de WRO en MoMo vragen een andere aanpak van het beschermingswerk van Heemschut, van reactief naar proactief. Dat riep bij de deelnemers veel vragen op. De tweede bijeenkomst, op 4 juni in Amersfoort, stond ook open voor andere geïnteresseerde commissieleden. De deelnemers kregen uitleg over de nieuwe procedures, waarbij het zwaartepunt van het beslissingstraject in de voorbereiding van de structuurvisies en de bestemmingsplannen ligt. Daarin dient Heemschut te participeren en waar nodig zienswijzen in te dienen. Het protesteren tegen maatregelen die eenmaal vastgelegd zijn binnen deze visies en plannen zal nauwelijks meer resultaat hebben. Dat vraagt dus om een proactieve aanpak van het beschermingswerk met als motto 'behoud door ontwikkeling'. Van beide besprekingen zijn de verslagen naar de provinciale commissies verstuurd. Jaarverslag 2010 Heemschut 7 v-k Bauke Boersma

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 7