Publieksevenementen Excursies georganiseerd door de provinciale commissies Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland i i Tijdens de excursie naar Venlo werden het pas gerestaureerde Renaissancehuis en het stadhuis bezocht. De onderste twee foto's werden gemaakt tijdens de excursie door de Gelderse Vallei. Land en Water in Middag-Humsterland 9 oktober Tijdens de excursie werd een rondrit gemaakt door het Nationaal Landschap Middag-Hum- sterland. Ben Westerink gaf een toelichting over het ontstaan van het landschap en het behoud van de karakteristieken. Het 19e-eeuwse café Hammingh in het wierdedorp Garnwerd werd bezocht, evenals het gemaal de Waterwolf bij Electra. Geluncht werd er bij café Eisseshof in het radiaire wierdedorp Niehove. Daarna volgde een wandeling door het dorp begeleid door de gidsen Feike van Kammen en Louis van der Walle. Tot slot werd een bezoek gebracht aan het Wierdenmuseum in Ezinge met als toetje de befaamde wierde (door Van Giffen) van Ezinge. Friese boerderijen 2 oktober Onder leiding van gids Hans de Haan werden er vier Friese boerderijen bezocht. 's Morgens werden er boerderijen in Hitsum en Winsum bezocht. Na de lunch in Franeker ging het richting Wartena en Menaldum. Ondanks het wisselvallige weer was het een geslaagde excursie. Aantal deelnemers: 25 Naar de Veenkoloniën 13 november De jaarlijkse excursie voerde op zaterdag 13 november een bus vol belangstellenden door de Drentse Veenkoloniën, waar naast de rijke cul tuurhistorie de problematiek van de bevolkings- krimp belicht werd. De excursie was geslaagd, niet alleen vanwege het grote aantal van 50 deelnemers, maar ook vanwege de kwaliteit van de informatie. Herbestemming in Hengelo 9 oktober De provinciale excursie voerde dit jaar langs een aantal herbestemmingen in Hengelo. Voormiddags werd te voet het project 'Hart van Zuid' bezocht. De tocht voerde langs en door de voormalige fabrieksgebouwen van Stork zoals de weverij en gieterij, waar nu het ROC is ondergebracht. Er werd geluncht in hotel Lansink. Per bus werden 's middags de wijken Het Lansink, een van de eerste tuinsteden van Nederland, en De Nijverheid bezichtigd. Aantal deelnemers: 25 Bustocht door de Gelderse Vallei 26 juni De bus vertrok van station Ede-Wageningen voor een rondrit door de zuidelijke Gelderse Vallei. Dit gebied, dat is gevormd door rivierklei, veenafgra- vingen en zandgronden, komt door toenemende verstedelijking letterlijk in de knel. De route volgde de vallei langs gemeenten en gebieden die het gebied als een kralensnoer omringen: Wageningen, Bennekom en Ede, Veenendaal, Eist, een stukje Utrechtse Heuvelrug, Rhenen en de Grebbeberg. Op markante plekken werd gestopt. In Rhenen voor de koffiepauze op een zonnig terras met zicht op de rivier. Bij de militaire erebegraafplaats op de Grebbeberg waar specialisten informatie gaven en in Wageningen voor stadsrondleidingen. De lunch werd genoten in Hotel De Wereld met ook daar informatie over deze bijzondere plek. Daarna volgde een bezoek aan het oude laboratorium voor Plantenfysiologie, het zogenaamde 'Schip van Blaauw'. Hier werden de Heemschutters, gezeten in de oude houten collegebanken, bijgespijkerd over een stukje universiteitsgeschiedenis. Er werd een toelichting gegeven over het hergebruik van het pand. De bus werd even verwisseld voor het Lexkesveer om aan de overliggende oever van de Neder-Rijn de 'ruimte-voor-de-rivier' aanpas singen te bekijken. Daarna reed de bus via het nieuwe universiteitsterrein van de WUR met zijn in het oog springende moderne architectuur terug naar het NS-station Ede-Wageningen. Ongeveer 50 tekenden in voor deze geslaagde excursie op een zonnige Gelderse dag. 32 Heemschut Jaarverslag 2010

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 32