Limburg Bestaat er dan geen instandhoudingsplieht? Meldpunt Glas-in-lood Venlo In 2010 behandelde de commissie Meldpunt vijftig verzoeken van Limburgers die zich zeer ongerust maakten over de voorgenomen aan tasting van cultuurhistorische waarden in hun omgeving. Opmerkelijk is dat vier meldingen in het Heuvelland Zuid-Limburg grote overeen komst vertoonden. De Pendile in het 18e-eeuwse dorpshart van Eys (zie jaarverslag 2009) is toch gesloopt omdat het pand uitgewoond zou zijn. Een earréboerderij in hartje Banholt zou echt niet meer te redden zijn en moest vervangen worden door drie seriematig te bouwen woningen. Een schuur in het karakteristieke gehucht Terlinden langs de weg naar 'De Plank' moest verbouwd worden tot woning en uitgebreid met garages, maar dan kon je toch het beste de schuur maar eerst slopen en er iets veel groters terugbouwen. De 18e-eeuwse rijksmonumentale Hoeve Klinkenberg in Meerssen werd dertig jaar lang zo verwaarloosd, dat het nu gesloopt moet worden om plaats te maken voor moderne woningbouw. Is er dan geen sprake van een instandhoudingsplicht? Gelukkig oordeelde de rechter eind 2010 ter zake de door de gemeente Roerdalen opgelegde instandhoudingsplicht voor het gehavende Sankt Ludwigklooster in Vlodrop, dat de Meru Vedic University ongelijk had en de gemeente op grond van de Monumentenwet 1988 inderdaad het recht had de instandhouding te gebieden met een forse boeteclausule. De technische adviseurs van Heemschut hebben afspraken gemaakt met de provincie ten aanzien van de melding van dreigende sloop van glas-in-lood. Er zijn er waarschijnlijk veel meer dan de 7300 ramen die in 2009 in Limburg geïnventariseerd werden. Het meldpunt heeft ook toegezegd dat de adviseurs in 2011 lezingen gaan houden in de Limburgse bibliotheken over hun werk, in het kader van de Canon van Limburg. Heel. Kasteel Heel met rechts de vroeg 19e-eeuwse aanbouw. Beschermingsactiviteiten Heel, gemeente Wijk Kasteel Heel Onderdeel van het verpleegtehuis Sint Anna zou ontmanteld worden. De latere grootschalige aanbouwen, vergelijkbaar met de rond 1900 door de Kleine Zusters van Sint Jozef in dezelfde trant gebouwde tehuizen in Heerlen, Puth en Lanaken, voldoen niet meer aan hedendaagse normen en moesten gesloopt worden. Op aandringen van de monumentencommissie Maasgouw en de Bond Heemschut wordt nu een inpassingsplan voorbereid. Hoensbroek, gemeente Heerlen De Caumerbeek De beek nabij Kasteel Hoensbroek past bij het formele systeem van de kasteelgrachten. Waarom zou de beek nu moeten gaan meanderen en vijvers toegevoegd worden in een geheel afwijkend stramien? Verzet hiertegen. Carréboerderij De 18c-eeuwse carréboerderij de Hulsterhof tussen Venlo en Tegelen wordt geleidelijk ingesnoerd door bedrijfsbebouwing. Heemschut staat nagenoeg alleen met haar bezwaar tegen een kantoortoren pal naast de boerderij. Baexem, gemeente Leudal Klooster Mariabosch Het verbouwplan voor het klooster Mariabosch met 26 bungalows in de kloostertuin gaat door, als de markt het toelaat. Bouwkundig onderzoek wees uit dat het oudste kloosterdeel uit 1877 niet behouden kan blijven. Het werd nooit ontdekt om beschermd te worden. Helaas! Arcen, gemeente Venlo Plan multifunctioneel centrum De ruimtelijke ordening heeft een te lange adem. Als het bestem mingsplan al gewijzigd moet worden, dan is er wel een struc tuurvisie van vele jaren geleden die de aantasting rechtvaardigt. Het plan voor een veel te grootschalig multifunctioneel centrum tussen het kasteeldomein en het dorp werd door de gemeente inge trokken, zij het om exploitatie technische redenen. Een nieuw bouwplan wordt voorafgegaan door onderzoek naar de noodzaak om de beoogde functies te combi neren in één complex. Munstergeleen, gemeente Sittard Woningen nabij klooster Nu de laatste woning bij het zeer oude kloostercomplex Abshoven bij Munstergeleen is opgeleverd, gebiedt de gemeente Sittard de projectontwikkelaar om volgens 28 Heemschut Jaarverslag 2010 Baexem. Klooster Mariabosch.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 28