Boxmeer. Schuur bij de voorburcht van het voormalige kasteel Makken. Beschermingsactiviteiten Roosendaal Winterterrassen Indienen van zienswijze, in samen spraak met stichting Beeld, op concept bestemmingsplan Winter terrassen op de Markt, waartegen ook de RCE en Rijksadviseur Erfgoed fel gekant zijn. Vrouwe hof Het voormalige landgoed Vrouwehof kent een villa, een rijksmonument, en een grachtenstructuur en is eigendom van de gemeente. Heem schut heeft aan BEtW verzocht de recentelijk aangebrachte meander structuur van de grachten ongedaan te maken. Deze zijn oneigenlijk en tonen geen respect voor de cultuur historisch waardevolle aanleg. Bergen op Zoom Belfort Plan is voorlopig van de baan. Het is niet ondenkbaar dat er 2011 plannen komen voor de lakenhal en voorter rein. Geertruidenberg Hoogbouw in beschermd stadsge zicht Bezwaar tegen de afgifte van de bouwvergunning voor hoogbouw in centrum. Samen met de Oudheid kundige Kring 'Geertruydenberghe'. Bezwaar is wel ontvankelijk maar niet gegrond verklaard. Heemschut heeft afgezien van een beroep, maar ondersteunt bewoners die wel aantekenen. Schijndel Noodboerderij Hoeves 11. Verzoek aan gemeente om medewerking voor het verlenen van een aangepaste bestemming voor het pand, waardoor het behouden kan worden. Het is nog een van de weinig overgebleven noodboerde- rijtjes in Noord-Brabant. Standdaarbuiten, gemeente Moerdijk Keene Sluis Blaaksedijk. Bezwaar aangetekend tegen het voornemen om de sluis te dempen bij Waterschap Brabantse Delta en gepleit voor restauratie. Waterschap heeft bericht dat eerst verder onderzoek zal plaatsvinden waarbij gekeken wordt of restau ratie financieel haalbaar is. Holthees, gemeente Boxmeer Voormalig kasteel Makken De vervallen, ruïneuze voorburcht/ wagenschuur is een rijksmonu ment uit de 15e eeuw en is het laatste restant van het kasteel. De provincie Noord-Brabant heeft een restauratieplan voor het noodzakelijke herstel voor haar rekening genomen en via de impuls restauratie erfgoed een subsidie van 700.000 beschik baar gesteld. De eigenaar is niet bij machte om het resterende bedrag van 300.000 bij te leggen. Door ontstane patstelling heeft de pro vincie zich teruggetrokken. Daarop volgde sloopaanvraag. Heemschut heeft een zienswijze ingediend en is van mening dat het huidige pand als ruïne best kan voortbe staan. Momenteel ligt de zaak bij de rechtbank om een uitspraak en hebben de Bond Heemschut en de RCE beroep ingesteld. Oyen, gemeente Oss Kloostercomplex Oyense Bovendijk 5. Complex heeft belangrijke ensemblewaarde van wege de ligging aan de dijk langs de Maas in de historische kern. Het complex bestaat uit klooster, kapel en een oude landbouwschuur. In 2006 sloopdreiging in verband met nieuw bestemmingsplan. Verzoek Heemschut om beschermde status. Onlangs heeft de gemeentelijke monumentencommissie van de (voormalige) gemeente Lith in één van haar laatste commissie vergaderingen een positief advies richting BEtW gegeven om van het gehele complex een gemeentelijk monument te maken. Mill Fabrieksschoorsteen Het houtverwerkingsbedrijf van Van Hout is voor de bevolking van het dorp gedurende generaties een belangrijke werkgever geweest. Begin jaren 2000 is de fabriek stilgelegd met sloop tot gevolg. De schoorsteen bleef overeind. Heemschut heeft zich nadrukkelijk voor behoud van de beeldbepa lende fabrieksschoorsteen ingezet. Met succes. In 2010 werd de schoorsteen op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Dankzij een restauratiesubsidie voor indu strieel erfgoed van de provincie Noord-Brabant, kan deze fabrieks schoorsteen in volle omvang gerestaureerd gaan worden. Rijen Behangfabriek Rath Et Doode- heefver voorheen Goudsmit-Hoff Julianastraat 38. Herontwikkeling van het terrein voor bouw nieuwe woonwijk met behoud van enkele onderdelen van de oude fabriek (ketelhuis, schoorsteen). Samen met FIEN en BOEi tevergeefs gestreden voor het behoud van het L-vormige productiegebouw uit 1947 van architect ir. Rood en te herbestemmen als appartementen complex. Heemschut betreurt het dat een tamelijk uniek voorbeeld van een vroeg naoorlogs fabrieks complex in vrijwel oorspronkelijke staat wordt afgebroken en stuurt brief aan BEtW Gilze-Rijen. In deze brief wordt ook gevraagd om in ieder geval het complex bouw historisch en fotografisch goed te documenteren. Hierop werd nooit gereageerd door de gemeente. Steenbergen Voormalige Stadhuis/Raadhuis Kaaistraat 47. Gemeentelijk monu ment, ontworpen door J.M. Hurks en C. Roelants (1939) in de stijl van de Delftse School. Opvallend zijn de schild houdende zeemeerminnen als gevelbekroning. Een ensemble van gebouwen dat te koop staat. Heemschut vreest voor opheffing monumentenstatus. Na gesprekken met RO bleek deze vrees ongegrond, ook bij verkoop blijft de monumen tenstatus van kracht. Monumentencommissie Aandacht voor onhoudbare situatie van de monumentencommissie, die niet meer vergadert, terwijl er wel adviezen gepubliceerd worden. Rijksinspectie geattendeerd op situ atie. Internonderzoek gestart door rijksinspectie. Breda Sloopdreiging sportcentrum Topaasstraat 13/Claudius Prinsen laan. Sloopdreiging wederopbouw monument, ontworpen door architectenbureau J.J. Margry (1963/67) en wordt genoemd in de wederopbouwfolder van Heemschut uit mei 2008 en in de wederopbouwdatabank.nl van Cultureel Erfgoed onder nummer SP0J0044. Regelmatig contact met monumentenambtenaar. In eerste instantie mag er niets openbaar gemaakt worden van de plannen; na beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur worden twee waarde stellende rapporten die gemeente heeft laten maken toegestuurd aan Heemschut. De gemeente Breda hanteert de erfgoedmeetlat en de twee bureaus komen onafhankelijk van elkaar tot de conclusie dat het Sportcentrum een waarderingscijfer van 3,70 en 3,99 scoort. Objecten of structuren die een waarderingscijfer van 3,5 of hoger scoren, komen in aanmerking voor bescherming op gemeentelijk niveau. Deels door geldgebrek wordt besloten dat het sportcentrum behouden blijft en wordt gerenoveerd. Heemschut verzoekt het sportcentrum alsnog aan te wijzen tot gemeentelijk monument. Jaarverslag 2010 Heemschut 27

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 27