Noord-Brabant Vergaderingen Wederopbouwerfgoed in Tilburg en omgeving 11 Üi S-HERTOGENBOSCH BOXMEER TILBURG BREDA RIJEN Breda. Het sportcentrum uit de wederopbouw periode dat wordt genoemd in de wederopbouw- folder van Heemschut uit 2008. Tilburg. De Vredeskerk als voorbeeld van naoorlogse kerkbouw is van groot cultuur historisch belang. - aüS^^fpïkll®^ De behangfabriek van Rath en Doodeheefver in Rijen, naar ontwerp van ir. Rood. Er werden ook dit jaar twee vergaderingen gehouden in een Brabantse gemeenten om de contacten te versterken. De vergadering van 26 mei werd gehouden in Geertruidenberg. De heer Van Beusekom van de provincie Noord-Brabant gaf aan het einde van de reguliere vergadering een uitgebreide en leerzame toelichting op de nieuwe structuurvisie en de geactualiseerde Cultuurhistorische Waardekaart van de pro vincie. Hierna gaf de ambtenaar monumentenzaken de heer R. Celie, een uiteenzetting over het monumentenbeleid van de gemeente. In de namiddag verzorgde onze voorzitter, de heer J. van Gils, een rondleiding door het mooie stadje Geertruidenberg. Daarna volgde een bezoek aan het Monumentenhuis Brabant, waar we hartelijk werden ontvangen door directeur H. Maas, die ons een toelichting gaf op het werk en de werkwijze van deze instelling. De vergadering van 29 september werd gehouden ten huize van ons PC-lid, mevrouw G. van der Flier in Sint-Michielsgestel. Na de reguliere vergadering werden we ontvangen door wethouder B. Leenen op het gemeentehuis. Hij gaf een uitgebreide toelichting op het gemeentelijk monumentenbeleid. Hierna brachten we een bezoek aan de uitstekend gerestaureerde boerderij van de heer J. Bertens in Den Dungen. De overige vergaderingen vonden als gebruikelijk plaats op het pro vinciehuis te 's-Hertogenbosch. Er zijn regelmatig contacten geweest met het Monumentenhuis Brabant, terwijl een medewerker van het Monumentenhuis Brabant en een medewerker van de RCE regelmatig de vergaderingen van onze PC als adviseurs bijwoonden. De provinciale commissie Noord-Brabant ondersteunt het Cuypersgenoot- schap dat zich sterk maakt voor het beschermen van een aantal belangrijke wederopbouwmonumenten. Het stationsgebouw van architect Koen van der Gaast (1965) is uniek in zijn soort. Vooral door zijn spectaculaire overkapping is het een icoon voor de stad. Rondom de spoorzone vinden ontwikkelingen plaats, en aangezien het station geen monumentenstatus bezit, kan dit belangrijke object aangetast worden. In het nieuwe ontwerp blijft weliswaar de onderbouw in grote lijnen behouden evenals de spectaculaire dakcon structie 'het kroepoekdak', maar Heemschut hoopt dat het oorspronkelijke concept volledig overeind blijft. De Vredeskerk aan de Ringbaan West 96, gebouwd door architect N. Pontzen (1953-1954) behoort tot de vroege behoudende fase van de naoorlogse kerk bouw in Tilburg en is als representant daarvan van groot cultuurhistorisch belang. Naast deze twee monumenten uit de wederopbouwperiode willen het Cuypersgenootschap en Heemschut ook aandacht vragen voor andere belangrijke objecten en structuren uit deze periode. In 2010 zijn er brieven geschreven aan het college van BEtW en aan de gemeenteraad vanuit Heem schut, Cuypersgenootschap en TVP (Tilburgse Volkspartij). TVP stelt voor de krachten tussen de erfgoedverenigingen te bundelen. Er vinden gesprekken plaats tussen de Heemkunde Kring Tilborch, Heemschut en het Cuypersge nootschap en naar aanleiding hiervan wordt er een werkgroep opgericht. Het streven is bewustwording bij zowel de bevolking als de politiek om de kwaliteiten van naoorlogse architectuur in Tilburg meer onder de aandacht te brengen en te vergroten. 26 Heemschut Jaarverslag 2010

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 26