Gelderland Noaekpand Arnhem Groesbeek Loil Rheden De toekomst van de pui van het zogeheten Noaekpand aan de Arnhemse Vij zelstraat heeft aan een zijden draadje gehangen. Het pand heeft de status van rijksmonument en is cultuurhistorische en architectonisch van belang vanwege het in- en exterieur in Art Nouveaustijl van hoge kwaliteit. Desondanks had het college van BEtW het voornemen een positieve beslissing te nemen op de aanvraag van Engelsing Beleggingen en Monumenten voor een wijzigingsvergunning van de volledige voorgevel. Dit ondanks een negatief advies van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en de Commissie Welstand en Monumenten. Heemschut werd tijdig door het Arnhems Historisch Genootschap Prodesse Conamur ingelicht. Op 22 januari 2010 stuurde Heemschut Gelderland een zienswijze naar de gemeente, waarin bezwaar werd gemaakt tegen de wijzigingsvergunning en gewezen werd op de onvervangbare waarde van het pand en de onherstelbare schade die zou worden toegebracht aan de cultuurhistorische waarde van de Vijzelstraat en omgeving. Op 4 februari ontving Heemschut bericht dat het college van BEtW alsnog had besloten, mede op grond van de ingediende zienswijzen, de wijzigingsvergunning te weigeren. Vervolgens stelde Engelsing beroep in tegen dit besluit. Heemschut werd door de Rechtbank Arnhem uitgenodigd als belanghebbende deel te nemen aan de zitting op 7 oktober 2010. Vertegenwoordigers van Heemschut Gelderland en van het Arnhems Historisch Genootschap kregen opnieuw de mogelijkheid hun zienswijze kenbaar te maken. Op 19 november 2010 deed de Rechtbank uitspraak en bepaalde dat het beroep ongegrond is. Een mooi gezamenlijk succes! Het Noaekpand in Arnhem, een bijzonder voorbeeld van een Art Nouveau winkelpui. Beschermingsactiviteiten Arnhem Noaekpand Vijzelstraat 23. Bedreiging: winkelpui en winkelin terieur door verbouwing. Acties: zienswijze tegen verlenen monu mentenvergunning en inspreken bij reehtbankprocedure. Vorden, gemeente Berkelland Landgoed Wientjesvoort Bedreiging: woningbouw op land goed. Actie: met Gelderse Milieu federatie persbericht voorbereid en gepubliceerd over verrommeling van en in het landschap. Gelselaar Beschermd dorpsgezicht Bedreiging: nieuwbouwplannen. Acties: advisering Stichting Erfgoed Gelselaar en particulieren bij ziens wijzen op respectievelijk structuur visie gemeente en ontwerpbestem- mingsplan Gelselaar Dorp. Hummelo, Gemeente Bronckhorst Rondweg Hummelo Bedreiging: oude essencomplex en landgoederenlandschap. Actie: advisering bewonersactiviteiten via Stichting West Nooit en beroepspro cedure bij Raad van State. Lent Bedreiging van Fort en nevengeul Ingesproken op avond voor raads leden. Schoenfabriek Dreiging afbreken voormalige schoenzolenfabriek. Afvaardiging van enkele van onze leden. Brief in samenwerking met FIEN en SIEGF. Baak Dorpsplan Baak Actie: bijdrage aan tekst dorpsplan ten aanzien van monumenten. Woningbouwplan Bedreiging: directe omgeving land goed Huis Baak. Actie: Vooroverleg en zienswijze op ontwerpbestem- mingsplan. Voorst Bestemmingsplan buitengebied Actie: deelname klankbordgroep. Buren Ontwikkeling kasteelterrein Actie: gesprek naar aanleiding van Zoeknotitie van Heemschut uit 2009. Puiflijk Bomenkap Bomen dreigen te worden gekapt vanwege honingdauwluizen. Inge sproken op inspraakavond. Molen Windvang van de molen bedreigd. Vinger aan de pols. Landgoed Rhederhof Bedreiging: karakter landgoed en omringende landschap door woningbouw. Acties: advisering in Stichting Behoud Historische Landgoederen Zuidelijke Veluwezoom en zienswijze tegen ontwerpbestemmingsplan Rhe derhof. Ruurlo Hoekpand Bezwaarschrift ingediend. Niet- ontvankelijk verklaard. Doetinchem •Aula Brewinc Bij afbraak toezegging behoud van zes sgraffito's. Alphen Ruïne gemaal Verzoek tot plaatsing op Rijksmonu mentenlijst van ruïne gemaal. Zutphen Boerderij Meijerink Bedreiging: aanleg sportpark. Actie: adhesiebetuiging bij bezwaar van bewoners tegen aanlegvergunning. Voorst, Zutphen en Brummen Ruimte voor de rivier Bedreiging: rivierenlandschap door graven nevengeul en woningbouw op westelijke oever IJssel tegenover riviergezicht Zutphen. Actie: ziens wijze ten behoeve opstellen ontwerp- milieueffectrapportage (MER). Regio Achterhoek Aanleg 380KV-hoogspanningslei- ding Bedreiging: landschap. Actie: brief betreffend voortgang project. Eem Landschappelijke bedreiging Samenwerking met waterschap en Heemschut Utrecht. 14 Heemschut Jaarverslag 2010

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 14