Overijssel Activiteiten en successen Belt-Schutsloot ZWOLLE WINTERSWIJK Zoals vermeld in het katern Industria, Heemschut april, werd de laatste Zwolse draaibrug, de Schoenkuipenbrug, gerestaureerd en door wethouder Cnossen en Marcel Overbeek officieel in gebruik gesteld. PC-lid Marcel Overbeek deed namens de Werkgroep Zwols Industrieel Erfgoed de suggestie om de vier verdwenen lantaarns weer op de brug terug te brengen. Replica's werden in een ijzergieterij in Frankrijk gemaakt en, zoals het origineel, van een rond gegoten glaskap voorzien. Zwolle heeft daarmee een bescheiden doch bijzonder stukje erfgoed behouden. Heemschut pleit voor behoud van schouwburg werd geschreven door PC-lid Peter Dekker en gepubliceerd in Heemschut februari 2011. Een pleidooi voor behoud en hergebruik van de voorgevel van de voormalige schouwburg (1954) van architect J.D. Postma in het ontwerp voor een nieuw stadskantoor. Van het plan voor een combinatie stadskantoor en bibliotheek, qua volume te dominant in het beschermd stadsgezicht en waartegen onder andere Heem schut hevig heeft geprotesteerd, werd in 2009 gelukkig afgezien. In Heemschut oktober 2010 verscheen een artikel over de restauratie van de dubbele watermolen Den Helder aan de Slingebeek te Winterswijk. PC-lid Jaap Krommendijk leverde als projectmanager hieraan zijn bijdrage. In het verslagjaar was er aandacht voor plaatsing van windturbines, het IJs- sellandschap, Rood voor Rood, landgoederen, begraafplaatsen en histori sche landschappen. Bij het Reanimatie programma Provincie Overijssel van Industrieel en Agrarisch Erfgoed is een verzoek gedaan dit uit te breiden met het religieuze erfgoed. Winterswijk. De Oliemölle. Foto Jaap Krommendijk Beschermingsactiviteiten NOORDWEST OVERIJSSEL Zwolle Nieuwbouw terrein Schaepman Lakfabrieken Planning van verontrustende groot schalige nieuwbouw aan de Thor- beckegracht/Achtergracht. Nieuwe ontwikkelingen onbekend. Sloop ABN AMRO bank en 2 mid deleeuwse panden Melkmarkt, Nieuwbouw in plaats van behoud van de historische bebou wing. Ondanks protest sloopvergun ning verleend. Sluisje Westerveldse AA Berkum, gepleit voor status gemeen telijk monument. Grafmonument Rhijnvis Feith Algemene begraafplaats Meppe- lerstraatweg, monument ernstig in verval. Pleidooi voor restauratie. Wordt in 2011 opgeknapt. Fietsvoetbrug Rodetorenplein- Pannekoekendijk Stadsgracht, overbodige brug vlak naast Kamperpoortbrug. Oorspron kelijke overslaghaven binnenstad gaat verloren. Protestbrieven geschreven. Verlichting Vervanging van historische verlich ting in de binnenstad door moderne Essentarmaturen. Protest heeft geresulteerd in handhaving oor spronkelijke gietijzeren armaturen langs Thorbeckegracht en enkele historische straten en pleinen. Voormalige watertoren Turfmarkt. Sloop ten behoeve van woningbouw. Pleidooi voor status gemeentelijk monument en restauratie oude onderbouw uit 1892. Hergebruik wordt in ontwerp meegenomen. Uitbreiding museum De Fundatie Blijmarkt. Uitbreiding op dak in ufo- vorm. Verzoek om vooroverleg met de gemeentelijke monumentencommissie. Oude IJsselspoorbrug Volledige sloop van de spoorbrug over de IJssel. Overleg met Prorail voor behoud gedenksteen (gelegd door Thorbecke in 1863), een stuk landhoofd en andere onderdelen. Kampen Schepradgemaal Polder Broeken en Maten Westzijde gemeente Kampen. Rijks monument. De schepraderen (uit ca. 1870) zijn in verval, het gemaal zelf is gerestaureerd. Oude Van Heutzkazerne Rijksmonument aan de IJsselkade. Plannen voor herbestemming. Overleg in Monumentencommissie. Drie woontorens Berkterrein Bunnepe/IJsseloever. Hoogbouw in historische skyline van Kampen. Alsnog kritisch volgen. Staphorst Voormalige melkfabriek Ons Belang en Gemeenteweg 281 Het pand Gemeenteweg 281 is een gemeentelijk monument. Sloop en verdichting van het gebied met woningbouw. Protest hiertegen en pleidooi voor transformatieplan melkfabriek met seniorenapparte menten. Fabriek staat er haveloos bij. Voortgang nog onbekend. Hasselt Voormalig weeshuis Ridderstraat 24. Rijksmonument. Verkrotting. Gemeente heeft op onze brief van 2009 niet gerea geerd. Verbouwing boerderij Havezatherweg 12 in het Nationaal park Weerribben-Wieden. Wijziging dak profiel en dakbedekking. Riet wordt vervangen door pannen en de grijze pan vervangen door rode. Bezwaarschrift tegen interpretatie van welstandsnota door welstands commissie is niet gehonoreerd. Uiteindelijk is na bezwaar van advocaat omwonenden de rode pan gewijzigd in een grijze. 12 Heemschut Jaarverslag 2010

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 12