Beschermingswerk in de praktijk Overzicht beschermings activiteiten per provincie Het college van technisch adviseurs In 2008 werd een groot aantal nieuwe gevallen van bedreigd erfgoed gemeld bij onze vereniging. De verschillende com missies geven hierna een overzicht van de belangrijkste zaken waarvoor de vrijwil ligers zich hebben ingezet. Naast de acties voor behoud van cultuurlandschap, meer passende nieuwbouw en het behoud van waardevolle objecten waren er in 2008 drie speciale projecten. De commissies werden allereerst uitgenodigd zelf te komen met een inventarisatie van waardevol erfgoed uit de periode van de wederopbouw. Dit resulteerde in een nieuwe publicatie. Daar naast werd commissieleden gevraagd mee te denken over het project Modernisering Monumentenzorg. Tenslotte leverden de vrijwilligers gegevens aan ten behoeve van de nieuwe website, die door het lande lijk bureau in dossiervorm gereed werden gemaakt voor internetpublicatie. Het beschermingswerk van Heemschut wordt uit gevoerd door de vrijwilligers van de vereniging, verenigd in provinciale commissies en een commissie Amsterdam. Hoewel de leden gezamenlijk een standpunt innemen, wordt veel inhoudelijk voorwerk verricht door de zogenaamde technisch adviseurs. Dit zijn architecten, planologen en andere deskundigen, die bij een binnenge komen melding een onafhankelijke blik laten gaan over de in het geding zijnde cultuurhistorische waarden. De technisch adviseurs komen een aantal keren per jaar bij elkaar voor overleg over inhoudelijke zaken. In 2008 werd het college uitgenodigd voor een bijeenkomst op 11 maart in Rot terdam. Acht TA's hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging. Naast de behandeling van het thema wederopbouw werd een stadswandeling gemaakt met onderweg een bezoek aan het 'City info centrum' waar een grote stadsmaquette kon worden bekeken. In april werd aan de TA's een brief verzonden om te onder zoeken wat zij verwachten van de bijeenkomsten, mede gezien de wisselende opkomst. 50 van de TA's reageerden op de gestelde vragen. Degenen die reageerden waren allen van mening, dat tenminste eenmaal per jaar een bijenkomst voor alle TA's een belangrijke plek voor het uitwisselen van ervaringen zou kunnen zijn. Suggesties voor te behandelen thema's of voorstellen voor toekomstige vergaderloeaties werden overigens niet gedaan. Daarnaast is e-mail inmiddels een belangrijke bron van infor matievoorziening, hetgeen de reis- en vergadermomenten kan beperken. Eén en ander werd aanleiding voor de brief van de voorzitter, ing. Lambert de Visser, waarin hij aangeeft voortaan eenmaal per jaar bijeen te komen. Gelet op de kaderdag, later in het jaar, stelt hij voor om in april 2009 bijeen te komen. De adviezen die van de TA's worden gevraagd vereisen immers een vorm van kennis die doorgaans niet in boeken of pro cedures is te vinden, maar veelal wordt verkregen uit eigen ervaring, dan wel uit de ervaringen van collega's. Voor de uit wisseling van deze ervaringen biedt de ontmoetingen tussen de betreffende vakbroeders een uitstekende gelegenheid. Lambert de Visser, Voorzitter college van technisch adviseurs Jaarverslag 2008 Heemschut 9

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 9