Bescherming Badpaviljoen Domburg heropend De Bond Heemschut stelt zich statutair ten doel de bescherming van de schoonheid en het historisch-ruimtelijke karakter van Nederland in het algemeen en van cultuur monumenten in het bijzonder. Volgens het Huishoudelijk Reglement verstaat de Bond Heemschut onder cultuurmonumenten: ieder onroerend ruimtelijk object of iedere ruimtelijke structuur, zich manifesterend in een door mensenhand gemaakt samenstel van massa en ruimte en zich, naast onvervangbaar heid, kenmerkend door historische waarden van vormgeving, materiaaltoepassing of bouwkun dige vaardigheid, dan wel door landschappelijk- historische waarden. Schuilen bij MoMo: leden van de advies werkgroepen MoMo in Amsterdam. Het nog eens benadrukken van deze in 1981 geformuleerde doelstelling is van belang, gelet op recente jurisprudentie inzake procedurele ontvankelijkheid voor bezwaar, beroep en hoger beroep. De doelstelling en de feitelijke werk zaamheden maken dat Heemschut op grond van de Algemene Wet Bestuursrecht in rechte kan blijven opkomen tegen genomen overheids besluiten betreffende historisch waardevol vastgoed, ook na de beperking en aanscherping van de ontvankelijkheid in 2008. De Bond Heemschut staat statutair voor de (reehts)beseherming van ons ruimtelijk erfgoed en is meer dan eenvoudigweg een 'Bond tegen het slopen'. Gelet op het in 1991 gestarte langlopende beschermingsproject van de Bond Heemschut 'Plan van actie' zijn in 2008 twee sleutelmo menten van belang: Op 1 juli 2008 de inwerkingtreding van de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening. De nieuwe regels omtrent de ruimtelijke orde ning dienen ter bevordering van een duurzame ruimtelijke kwaliteit. Op 5 december 2008 het verschijnen van het ministeriële visiedocument over de modernise ring van de monumentenzorg (MoMo), onderdeel van het Rijksproject 'Mooier Nederland', één van de peilers van de Nota Ruimte. 'Momo' dient in de lijn van de Nota Belvedere ter bevordering van de verankering en van de eman cipatie van de cultuurhistorie in de ruimtelijke planning, ordening en vormgeving. De ministeriële visie op de modernisering kent als uitgangspunten: van objectgericht naar gebiedsgericht, cultuurhistorie aan de voorkant van het ruimtelijk ontwikkelingsproces, behoud door ontwikkeling en herbestemming, behoud van de huidige verworvenheden van de sectorale monumentenzorg, geen ruimtelijk plan zonder cultuurhistorische toets vooraf, welstand en cultuurhistorie integreren in het bestemmingsplan. Ruimtelijk plannen, ordenen en vormgeven vanuit cultuurhistorisch perspectief zal de schoonheid van Nederland bevorderen. Evenwel ook een samenhangende centraal geregisseerde uitvoeringsstrategie, met een heldere regie- ver antwoordelijkheid en doorzettingsmacht, is naar het oordeel van Heemschut een vereiste om het behoud van ruimtelijk erfgoed en de bevordering van ruimtelijke kwaliteit te kunnen waarborgen! Joseeph van dar Haagen directeur bescherming Aanbieding special badpaviljoen Domburg aan minister-president Balkenende. Op 11 juni werd door minister-president Balke nende het badpaviljoen in Domburg heropend. Een jarenlange strijd tot behoud is aan het schit terende eindresultaat voorafgegaan. Dankzij diverse sponsoren kon, in samenwerking met Zeeuws Tijdschrift, een unieke special over het badpaviljoen in Domburg worden gerealiseerd. De redactie hiervan was in handen van Francisca van Vloten. Leden van Heemschut-Zeeland leverden inhoudelijke bijdragen over de bouwge schiedenis en de procedures rond planvorming en restauratie. De uitgave werd mede mogelijk gemaakt dankzij bijdragen van: Van Garderen en Dekker, Goes; DMG Waalwijk; Gemeente Veere en Bureau Harmonische Architectuur, Voorstonden. Mede dankzij de unieke sponsoring kon het nummer ook gratis aan alle leden van de vereni ging worden toegezonden. De excursie rond de opening voor leden van de vereniging was een dermate succes dat twee dagen konden worden volgeboekt. 8 Heemschut Jaarverslag 2008

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 8