Campagne wederopbouw Heemschut en Europa 4 Minister Ronald Plasterk met in zijn hand het Wederopbouw- pamflet. Europa Nostra president mevrouw S.A.R. la Infanta Donna Pilar de Borbon met Heemschut-directeur Karei Loeff (I) en programmamaker Peter Bosch (r). In mei 2008 presenteerde Heemschut een eigen lijst van waarde volle objecten uit de Wederopbouwperiode. Deze Heemschutlijst is een reactie op de aanwijzing van 100 nieuwe rijksmonumenten door minister Plasterk in oktober 2007. Het bestuur van Heemschut heeft de provinciale commissies gevraagd om de juweeltjes van naoorlogse bouw in de eigen omgeving op een aparte Heemschutlijst te plaatsen. Ook is de grens niet getrokken bij 1958, maar bij 1965. Deze 'attentielijsten' hebben een tweeledig doel: enerzijds dienen ze als referentie voor gemeenten, provincies en het rijk bij selectie en aanwijzing van nieuwe, jonge monumenten. Anderzijds zorgt de publicatie voor bewustwording bij de burger: vaak wordt jongere bouwkunst nog niet erkend als waardevol, simpelweg omdat men er mee is opgegroeid. De uitreiking van de brochure vond plaats op een schip voor de kust van Vlissingen. Heemschut directeur Karei Loeff overhandigde het pamflet aan minister Ronald Plasterk, die kort, maar positief reageerde en zijn waarde ring uitsprak voor het initiatief. Aandacht in de pers kwam volop, maar vooral uit regionale en provinciale hoek. Van Assen tot Enschede en van Doetinchem tot Middelburg: niet alleen kranten, maar ook regionale omroepen pikten de uitreiking op om aandacht te besteden aan lokale en regionale waardevolle voorbeelden. De verspreiding van het boekje onder gemeenten en belangstellenden heeft geleid tot verschillende initiatieven. Raadsleden hebben gemeenten verzocht om het onderwerp te agenderen, bijvoorbeeld in Haarlem. De gemeente Emmen verzocht Heemschut mee te denken over het opstellen van een gemeentelijke lijst van beschermde na-oorlogse monumenten. In Roermond en Eindhoven werd door plaatselijke politici en belangengroe peringen aandacht gevraagd voor individuele gebouwen. En in Gelderland werd in het najaar de verkiezing gehouden van het mooiste wederopbouw- monument van de provincie. Tijdens een debat in Lux in Nijmegen kwam de stadsschouwburg van Nijmegen als favoriet van de deskundigen uit de bus, terwijl de bedreigde Dreienborch in Wageningen de publieksfavoriet was. Gemotiveerd door de belangstelling werkte Heemschut in 2008 aan een subsidieaanvraag voor een vervolgproject. Helaas werd dit project niet gehonoreerd. Een inzamelingsactie onder de leden van de vereniging maakt echter dat in 2009 een bescheiden vervolgproject kan worden gestart. De mede door Heemschut opgerichte organi satie Europa Nostra reikte in juni in Durham de European Heritage Awards uit. Maar liefst vier prijswinnaars kwamen uit Nederland. De Rotter damse Van Nellefabriek kreeg een prijs voor de bijzondere restauratie en herbestemming. Stich ting Stadsherstel Hoorn vanwege de bijzondere bijdrage aan het behoud van de stad Hoorn. Aan Emiel van Brederode werd een award toegekend voor zijn jarenlange inzet voor de monumen tenzorg via het Nationaal Contact Monumenten en de Stichting Open Monumentendag. De TV-serie Schatten van Amsterdam werd tenslotte bekroond vanwege de bijzondere aanpak om jon geren kennis te laten maken met monumenten. Heemschut was vertegenwoordigd door de algemeen secretaris en de algemeen directeur, die in een vorige functie mede het initiatief had genomen tot de bekroonde televisieserie. In november heeft Heemschut meegedacht over de toekomst van de Vlaamse zustervereniging: de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Steden schoon. Deze vereniging, die net een jaar ouder is dan Heemschut, verkeert in eenzelfde soort situatie als Heemschut enkele jaren geleden. Tenslotte werd in december op verzoek van de Nederlandse tak van de International Council on Monuments and Sites (Icomos) een delegatie ontvangen uit Kuldiga, Latvia. Tereza Strauta en Jana Jacobsone, respectievelijk Project Specialist at the Kuldiga City Council and Head of the department of Town Planning of Kudilga City Council, lieten zich informeren over burger participatie in Nederland, in het kader tot hun voordracht voor de lijst van het Werelderfgoed. Jaarverslag 2008 Heemschut 5 u V'

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 5