Heemschut werd opgericht in 1911 en is daarmee de oudste particuliere vereniging voor bescherming van cultuurmonumenten. Per ultimo december 2008 telde de vereniging 6752 leden. In 2008 werd voortgebouwd op de in 2007 vastgestelde nieuwe koers van de vereniging. Vereniging Monumenten stemmen 1 In deze toekomstvisie staat een aantal wensbeelden centraal, die voor de naar buiten gerichte organisatie te vatten zijn in de steekwoorden: voorhoede, platform, verbeelden en beweging. Voor de interne organisatie gelden de begrippen 'Lean and Mean' en 'financieel gezond'. Vanuit deze visie hebben bestuur en directie de vereniging in 2008 bestuurd. In 2008 waren er een aantal personele wijzigingen, die zorgden voor extra druk op het landelijk bureau. In een klein team moet nu eenmaal veel werk worden verzet. Met vereende krachten zijn alle lopende taken gerealiseerd en is tevens gewerkt aan vernieuwing, bijvoorbeeld op het gebied van de digi tale informatievoorziening en de overstap naar een andere bankinstelling. Verhoging lidmaatschapsbijdrage In 2008 besloot de Algemene Vergadering van Leden tot een flinke verho ging van de minimumlidmaatschapsgelden. Door de kosten van het tijd schrift en het wegvallen van de rijkssubsidie was de verhoging onontkoom baar. De nieuwe bijdrage voor leden vanaf 25 jaar bedraagt 35 euro. Er werd door het bestuur een daling van het aantal leden voorzien, hetgeen is uitgekomen. De kredietcrisis in het najaar van 2008 heeft waarschijnlijk mede bijgedragen aan de ledenontwikkeling, al heeft de vereniging nog steeds meer dan 6500 trouwe leden, die tevens een forse extra bijdrage overmaakten voor een vervolgactie op het pamflet wederopbouw. Personeel In maart namen medewerkers en bestuur afscheid van Ellen Wilbrink. Zij werkte ruim zes jaar bij de vereniging als directieassistente. Door Jelsma vulde op inhuurbasis de lacune op, terwijl de wervings- en selectiepro cedure voor een nieuw personeelslid werd gestart. In augustus kwam Angelique van Kampen het bureau versterken. Angelique is er op maandag, dinsdagochtend en vrijdag om directeur en bestuur te ondersteunen. Door ziekte is een medewerker korte tijd en een ander langere tijd niet inzetbaar voor het bureau. Dit werd opgevangen door inleenkrachten. In oktober werd Trudie de Vries aangetrokken als tijdelijke medewerker. Haar werk zaamheden betroffen de invulling van de nieuwe website. Hiertoe worden door vrijwilligers in de commissies dossiers samengesteld, die gedigitali seerd worden en via google-maps online worden geplaatst. De oplevering van de site is voorzien in maart 2009. Eus Kuiper werd via Pantar Amsterdam in 2008 bij Heemschut aangesteld in een werkervaringsplaats. Hij scant het zwart-wit fotoarchief, vooruit lopend op het mogelijk on-line beschikbaar stellen via de website www. heemschut.nl. Beleidsplan Het beleidsplan van Heemschut, dat loopt tot 2008, vraagt aandacht voor nieuwe inhoudelijke aandachtspunten. Het waarschuwt voor de bedreigde positie, maar biedt ook veel goede voornemens. In 2008 werd een start gemaakt voor een nieuw beleidsplan. Dit werd geschreven door de alge meen directeur, in nauw overleg met het bestuur en de vrijwilligers van de vereniging. In december kon het eerste concept worden gepresenteerd aan het Algemeen Bestuur. Vaststelling is voorzien voor de Algemene Vergade ring van Leden in mei 2009. Landelijk betrokken Op allerlei niveaus waren de medewerkers van Heemschut betrokken bij de ontwikkelingen in de monumentenzorg. Zo was er vanuit de directie de deelname aan de werkgroep Ruimtelijke Ordening in het kader van het project Modernisering Monumentenzorg (MoMo) van het ministerie van OCW. Ook is er nauw contact met andere monumenteninstellingen via de Werkgroep Instandhouding Monumenten (WIM) en de klankbordgroep Monumenten van Erfgoed Nederland. Aan plaatselijke en regionale vereni gingen werd advies gegeven over acties tot behoud. Aan een verzoek tot ondersteuning van de voordracht van de Amsterdamse grachtengordel voor de Lijst van het Werelderfgoed werd van harte voldaan. Heemschut heeft via de staf en het netwerk van vrijwilligers een functie in het aan elkaar koppelen van mensen en initiatieven. Daarnaast werden door vrijwilligers en staf meer dan voorheen interviews gegeven en bijdragen geleverd aan diverse artikelen en publicaties over het vakgebied. In een themanummer van Levend Erfgoed (periodiek van Meertens Instituut voor Volkscultuur) is een artikel door ons over de visie van Heemschut met betrekking tot het cultuurlandschap gepubliceerd onder de titel: Cultuur- en natuurwaarden. Enkele andere bijdragen in 2008 waren: Wim Hupperetz, 'Meer missiewerk voor de monumentenzorg', interview met Karei Loeff, in: Monumentenstemmen, Visies op de Modernisering van de MonumentenzorgErfgoed Nederland 2008 Gerdy van der Stap, 'Particulier portret: waardering komt soms pas later', in: Boekman 76, jrg. 20, najaar 2008, 45-46 Willem Heijbroek, 'Behoud van cultuur- en natuurwaarden', in: Levend Erfgoed jaargang 5, nummer 2, 2008, 30-33 Karei Loeff, 'Bond Heemschut', in: Handreiking religieus erfgoed voor burgerlijke en kerkelijke gemeenten, VBMK 2008, p. 80, 81 4 Heemschut Jaarverslag 2008

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 4