En verder 4 Vereniging 5 Campagne wederopbouw 6 Religieus Erfgoed 8 Bescherming 9 Beschermingswerk in de praktijk 28 Publieksevenementen 32 Tijdschrift 33 Rekening van baten en lasten 2008 34 Organisatie Colofon Voorwoord Jaarverslag 2008 Bond Heemschut Vereniging tot bescherming van cultuur monumenten in Nederland. Opgericht in 1911. Beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix. Redactie Karei Loeff Eindredactie Anne Marie ten Cate Fotografie Groningen: Anna Huizinga Friesland: R.J. Wielinga Drenthe: Eric Ie Gras, Flans Ladrak Noord-Holland: Henk Dirkx Amsterdam: Willem Wolters, Job van Nes Zuid-Holland: Jan Wenteler, Louis Zeeman Utrecht: Hein Kuiper Gelderland: Roel Veelders, Willem Wolters, Airborne Museum Zeeland: Willem Heijbroek Limburg: Ad Bokhorst Noord-Brabant: Stichting Schoorswinkel en Omgeving Landelijke Heemschutdag: Ewout van der Dussen Overige foto's: Karei Loeff, Dorian Kransberg, Gea Schilte Grote foto omslag: Sloop Pius X, Amsterdam foto: Herman Wesselink Copyright Bond Heemschut Niets uit deze uitgave mag op enigerlei wijze worden overgenomen zonder toestemming van de uitgever. IN 2008 HEEFT HEEMSCHUT zich opnieuw landelijk op de kaart geplaatst. Heemschut zocht volop de publiciteit, met reacties op stand punten van de overheid en met een aantal nieuwe publicaties. Daarbij heeft Heemschut vooral landelijk aandacht gevraagd voor de waardering en bescherming van architectuur en stedenbouw uit de periode van de Weder opbouw, en met succes. De aanbieding van de publicatie aan minister Plas- terk van cultuur heeft dit onderwerp bij velen meer bekendheid gegeven. Gemeenteraadsleden gebruiken het pamflet om aandacht te vragen voor jongere bouwkunst, maar de rijksoverheid handhaaft vooralsnog haar in de ogen van Heemschut veel te strenge selectiebeleid. Een mijlpaal was de oplevering en opening van het badpaviljoen in Dom burg. In juni werd een special met daarin de geschiedenis van de strijd om behoud en verantwoord herstel aangeboden aan minister-president Balke nende. Het paviljoen is een parel aan de Zeeuwse kust; de decennialange inzet van de vrijwilligers van Heemschut om het pand te behouden is meer dan een compliment waard. In december presenteerde Heemschut samen met de RACM twee nieuwe leskaarten. Ze werden in ontvangst genomen door staatssecretaris Van Bijsterveld van onderwijs. Ook de commissies lieten zich niet onbetuigd. Het prachtige boek over keuterboerderijen van Heemsehut-Drenthe was een schot in de roos: het was vrijwel direct uitverkocht en wordt in 2009 herdrukt. Tenslotte werd een nieuw gezamenlijk initiatief gelanceerd: de Erfgoedstem. Deze gratis nieuwsbrief per e-mail brengt u op de hoogte van allerlei nieuws over monumenten en cultuurlandschappen. Naast alle promotie- en lobbyacties voor ons cultureel erfgoed ging de strijd van de vrijwilligers voor behoud natuurlijk gewoon door. In dit jaarverslag ziet u per commissie waar actie is ondernomen om waardevol cultuurbezit te behouden. De commissies blijven de kern vormen van onze vereniging. Het steven is gewend, Heemschut is op koers als dé landelijke pleitbezorger voor waardering en behoud van ons cultureel erfgoed, waarbij het accent nog meer zal komen te liggen op het landelijk gebied. Harm Bruins Slot, voorzitter Jaarverslag 2008 Heemschut 3

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 3