Gevoerde acties Limburg Net als in 2007 is er dit jaar veel aandacht geweest voor het gebouw de Pendile in Eys (zie ook Heemschut Actief in het decembernummer 2007). De dreigende sloop heeft vele gemoederen bezig gehouden en ook de nodige publiciteit opgeleverd, zowel op de radio als in de pers. Ondanks de nodige druk heeft de minister in de nazomer van 2008 het verzoek tot aanwij zing als beschermd monument afgewezen. Het is inmiddels stil geworden rondom de Pendile. Er zouden bewegingen zijn om óf de gevel te sparen óf een kopie van de gevel te bouwen als onderdeel van een overigens modern gebouw. Een (klein) succesje is derhalve nog mogelijk. Ook het klooster Mariabosch is veelvuldig besproken geweest. De ontwik kelingen rondom dit beeldbepalende complex in Baexem worden door Heemschut op de voet gevolgd. Tenminste het architectonisch meest waar devolle deel inclusief de bijbehorende tuinen zou behouden moeten blijven. De sfeer en openheid hebben aanvankelijk te wensen over gelaten. Intussen lijkt de inspraak méér kansen te krijgen. Eind december 2008 was het nog niet duidelijk of een succesvolle afronding van het project haalbaar is. De Rosmolen in landgoed Geysteren Daarnaast nam de commissie met genoegen kennis van de Landschapsvisie Zuid Limburg, een provinciaal belvédèreproject en van het eerste bestem mingsplan in Maastricht waar de cultuurhistorie door middel van aanleg- vergunningen wordt beschermd. Alle Limburgse gemeenten die nog niet beschikten over een monumenten verordening of een gemeentelijke monumentenlijst, werden aangeschreven. Beschermingsactiviteiten Gemeente Leudal: Baexem Herbestemming of sloop klooster klooster Mariabosch, Lindenlaan Baexem. Bedreiging: de sloop van het centrale kloosterdeel, in 1874 van wege de Kulturkampf door Duitse Jezuïeten gebouwd Actie: overleg dorpsraad, gemeente en projectontwikkelaar. Gemeente Leudal Dorpsuitbreiding Grathem Uitbreidingsplan voor 50 woningen in oud cultuurlandschap Bedreiging: aantasting waarden van twee nabijgelegen kasteel complexen Actie: overleg dorpsraad, bezwaar voorontwerp bestemmingsplan. Baexem Schetsplan nieuwe Rijksweg 280 Roermond/Weert Bedreiging: aantasting waarden kleinschalig landschap met vier kasteelcomplexen Actie: overleg dorpsraad en info- avond Rijkswaterstaat. Procedure misschien 2009. Gemeente Gulpen/Wittem: Droogdal bij Partij Plan voor een nieuw sportvelden complex Bedreiging: aantasting onge schonden droogdal Actie: overleg gemeente proce dure in 2009. Maastricht Je kerstraat Bedreiging door sloop monumen tale bebouwing in binnenterreinen binnen beschermd stadsgezicht Actie: schriftelijk verzoek aan gemeente om deze terreinen te inventariseren. Antwoord: verwezen naar bezwa renprocedure bestemmingsplannen. Meerssen Klooster naast basiliek Bedreiging: sloop van het klooster De Proosdij Klooster dateert uit 1930, kloos terpark is rijksmonument, waarna grootschalige nieuwbouw Actie: overleg omwonenden en gemeente. Gemeenteraad besloot tot sloop. Kasteel Well Jaarverslag 2008 Heemschut 27

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 27