Noord-Brabant Boxmeer: hotel De Boomgaard Gemert: Kasteel Oudenboseh: Sint Louis Markt 68 Het hotel dateert uit 1902 en ligt bij een oud kloostercomplex. Het betreft een rijksmonument. Het pand is door de familie verkocht en de toekomstige bestemming is nog onduidelijk. Wel bestaan er toekomst plannen van een projectontwikkelaar om het geheel te gaan verbouwen en er woningen te vestigen. Door de gemeente is medegedeeld dat de voorgevel zou gehandhaafd moet worden. Er is nog geen nieuw plan ingediend. De commissie volgt de ontwikkelingen nauwlettend. In 2007 werd bekend dat het kasteel van Gemert, een rijksmonument, in de verkoop zou gaan. De huidige bewoners, paters die in aantal sterk teruglopen terwijl de gemiddelde ouderdom stijgt, willen de opstallen aan een beleggingsmaatschappij verkopen en veel van de bijbehorende gronden aan de gemeente Gemert. Eind 2007 is een schetsplan bij het planoverleg Monumentenhuis Brabant (waar ook de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed zitting in heeft) aan de orde geweest en daar had men in principe geen bezwaar; wel veel vragen en opmerkingen over de invulling van het plan. De gemeentelijke monumenteneommissie en de plaatselijke heemkun dekring zetten ook veel vraagtekens bij de invulling van het plan en het volbouwen van de gronden behorende bij het kasteel. In januari 2008 wordt bekend dat de projectontwikkelaar zich om onbekende redenen heeft teruggetrokken. De commissie keeg inzicht in een nieuwe planont wikkeling. Medio november 2008 is een derde architect met een derde plan bezig. Heemschut sprak met de Rijksdienst en het uiteindelijke plan zal een combinatie van eerdere plannen worden. Welstand heeft nog opmerkingen op de huidige plannen gemaakt. De gemeente heeft inmid dels het kasteel aangekocht. Eind 2008 wordt bekend dat de Rijksdienst akkoord gaat met de plannen, die ook voor Heemschut acceptabel zijn. Er wordt een zorgvuldige procedure gevolgd, zodat geen verdere acties ondernomen hoeven te worden. Heemschut blijft de verdere planont wikkeling volgen. Begin 2008 bestaan er voor het voormalige klooster Sint Louis en het voorliggende pand Markt 68 verbouwingsplannen. De genoemde panden zijn allebei rijksmonumenten. Onze PC wordt op de hoogte gebracht en gaat op onderzoek uit. Bij het planoverleg Monumentenhuis Brabant zijn de plannen aan de orde geweest en daar had men in principe geen bezwaar; met betrekking tot het pand Markt 68 wil de RACM dit pand overeind houden en er is geen sprake van afbraak van de straatwand. Toch komt eind maart het bericht dat een sloopvergunning is verleend en er een nieuwe straatwand zal komen op basis van het beeldkwali teitplan. Dit moet gezien worden in relatie met de verbetering van het achterliggende gebied, met name het voormalige klooster Sint Louis. Eind november is de commissie van mening dat de huidige verbou wingsplannen van het voormalige klooster Sint Louis er goed uitzien. De gemeente koppelt steeds terug met de plaatselijke heemkundekring en via hen wordt de commissie op de hoogte gehouden. De Gemeente Gemert-Bakel heeft een monumenten vergunning verleend voor de bouw van een appar tementencomplex in de ommuurde tuin tegenover het kasteel Gemert. Stichting Schoorswinkel en Omgeving en veel inwoners verzetten zich tegen deze plannen en streven naar behoud van de cultuurhisto rische waarden van kasteel Et omgeving. 26 Heemschut Jaarverslag 2008

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 26