Zeeland Succes in Middelburg: Westelijke Oude Havendijk en Park Molenwater Veere De beschermde dijk maakte deel uit van het 57 meter-brede Oude Haven kanaal, vanaf 1535 de levensader van de Middelburgse economie. Vanuit Middelburg ondernamen de Zeeuwse Kamers van de VOC en de WIC evenals de Middelburgse Commerciekamer hun reizen op de Oost en de West. Na verzanding begin negentiende eeuw wordt de licht glooiende bedding in gebruik genomen als agrarisch gebied. Het bestemmingsplan van 2003 voorziet in een nieuwe woonwijk en een golfterrein. Het golfterrein doet dienst als groene bufferzone en als geluidsscherm tegen het verkeerslawaai, afkomstig van rijksweg A58 en de toekomstige rijksweg N57. Om de golfclub een sportieve uitdaging te geven stemt de gemeente er mee in om het dijkliehaam op meerdere plaatsen te doorbreken. Heemschut staat aan de wieg bij de oprichting van een werkgroep, gevormd door een aantal organisaties, die hiertegen in het geweer komen. Na de bezwaren gehoord te hebben stelt de gemeente een onafhankelijke landschapsdeskundige aan. In samenspraak wordt een plan ontwikkeld dat zo goed mogelijk recht doet aan de historische dijkstructuur. In de nabije toekomst wordt ter verster king van het karakter van de dijk een dubbele bomenrij aangeplant. De exploitant stemt onder voorwaarden in met openbare toegankelijkheid van het terrein. Daarmee is uiteindelijk de schending van het cultuurhistorisch landschaps element voorkomen. De gemeente zegt toe belanghebbenden in toekomstige kwesties voortaan in een vroegtijdig stadium te zullen informeren en te betrekken in een voor overlegsituatie, wat uiteindelijk ook in haar voordeel uitvalt. Trafohuisje in Groede Vlasfabriek in Eede Deze strategie wordt enkele maanden later gevolgd als Heemschut zijn visie geeft op de inrichting van het Park Molenwater. Het park bevindt zich binnen de oude vestingwerken en herinnert aan de begin veertiende- eeuwse Spuikom van Middelburg. Na demping in de negentiende eeuw wordt de vrijgekomen ruimte aanvankelijk in gebruik genomen als exerci tieterrein om uiteindelijk te worden ingericht tot stadspark. In 1954 opent Miniatuur Walcheren haar poorten voor het publiek. De met Madurodam vergelijkbare attractie is zodanig gelegen dat zij Park Molenwater als het ware in tweeën splitst. Het vertrek daarvan naar elders in 2008 wordt door het gemeentebestuur aangegrepen om de kavel te bestemmen voor de bouw van het nieuwe stadstheater. Heemschut en de Stichting Vrienden van Middelburg spreken zich uit tegen de voorgestelde centrale ligging, omdat men anders de kans laat liggen de tweedeling van het park op te heffen. Uiteindelijk wordt door de gemeenteraad bij amendement beslist om het theater niet midden in het park te laten verrijzen maar aan de rand. Daardoor kan het Molenwater uitgroeien tot een volwaardig stadspark. Ed de Graaf Beschermingsactiviteiten Gemeente Tholen: St. Maartensdijk Monumentale wandschildering P. Alma en raam L Horn in Markiezaatscollege. Beiden worden herplaatst in nieuw bouw van gemeenschapscentrum Haestinge. Hulst Voormalige zoutziederij. Nieuwe bestemming als wooncomplex met behoud van buitengevels. Landschapsvisie Veere. Betrokkenheid bij streekhouders bijeenkomsten. Middelburg Verkoop voetgangersbrug aan spoormuseum Goes. 24 Heemschut Jaarverslag 2008

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 24