Utrecht Successen In 2005 heeft het bestuur van Heemschut de PC's uitgedaagd meer aan dacht te besteden aan cultuurhistorisch waardevolle gebiedsbescherming een meer pro actief beleid. De commissie Utrecht heeft de handschoen opgenomen en is een meerjarenproject gestart met als doelstelling meer structurele aandacht voor cultuurhistorie bij het Hoogheemraadschap Amstel, Gooi ft Vecht, het Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden, en het Waterschap Vallei Et Eem. Waterschappen hebben door de aard en omvang van hun werkzaamheden een grote invloed in het landelijk gebied en zijn daarmee medeverantwoordelijk voor een zorgvuldige inpassing van cultuurhistorische waarden. Ook heeft bij deze keuze meegespeeld dat de rol van waterschappen in de zorg voor cultuurhistorie vrij onbekend terrein is. Een paar actuele 'gevallen' van mogelijke landschappelijke aantasting door waterschapsprojecten, begin 2005, waren aanleiding met elkaar in gesprek te komen. De afgelopen periode 2005-2008 zijn contacten gelegd met dijkgraven, bestuursleden en medewerkers uit de ambtelijke organisatie: van plan vormers tot projectleiders (mede naar aanleiding van concrete projecten). Hieruit is naar voren gekomen dat om cultuurhistorie daadwerkelijk te verankeren in het waterschapswerk, de aandacht gericht moet zijn op drie fronten, die door hun samenhang ook onderling in elkaar grijpen. Deze aandachtsgebieden betreffen kennis Et informatie en een beleidsvisie met betrekking tot het cultuurhistorisch erfgoed in het waterschapsgebied, aanpassing van de interne organisatie en het zorgen voor draagvlak, en tenslotte de inbedding van cultuurhistorie in werkprocessen. In de rapportage van het project (Waterschappen en cultuurhistorie: bond genoten, P. Donkersloot, november 2008) zijn voor deze drie aandachts gebieden afzonderlijk onze eerste indrukken weergegeven van de drie waterschappen bij de aanvang van onze verkenning [o.m. cultuurhistorie een zwak omlijnd begrip, bestuurlijke terughoudendheid, in werkprocessen is cultuurhistorie niet expliciet opgenomen]. Daarnaast is door Heemschut de gewenste situatie in de toekomst voor de drie aandachtsgebieden geschetst, die ook als leidraad bij alle gesprekken heeft gefungeerd: onder meer erfgoedinventarisatie van objecten en Woerden: ontwerp voor een golfbaan in een 12e eeuwse cope-verkaveling structuren Et waardering Et visie hoe er mee om te gaan; persoonlijke verankering in dagelijks bestuur en in de organisatie; een vaste plek voor cultuurhistorie vanaf de start van werkprocessen; een cultuurhistorische paragraaf bij planvorming. leder waterschap voor zich kan tenslotte onze 'eerste indrukken' en 'gewenste situatie' voor de drie aandachtsgebieden spiegelen met de fei telijke stand van zaken eind 2008 en daar zijn conclusies uit trekken (per waterschap is een overzicht gegeven voor alle aandachtsgebieden). Ons project is zinvol geweest. Het waterschap dat begin 2005 al een flink eind op weg was heeft een paar aanvullende puntjes op de 'i' gezet. Het waterschap dat aanvankelijk terughoudend was is volledig over de streep getrokken en ziet cultuurhistorie nu als onderdeel van de identiteit van haar werk en Het waterschap dat cultuurhistorie tot dusver meer ad hoe en incidenteel bij haar werk betrekt, heeft recent besloten de komende bestuursperiode de weg in te slaan van maatregelen die sporen met onze aanbevelingen. Bijproducten waren het raadplegen van Heemschut in con crete gevallen en aanpassingen van waterschapsprojecten in de afgelopen periode. Heemschut heeft zich op de waterschapskaart gezet. Beschermingsactiviteiten Amersfoort Elleboogkerk. Pleidooi herbouw na brand (Armandomuseum). voormalig ROB gebouw. Toekomstige herbestemming. Brief aan BEtW met pleidooi voor monumentenstatus. Biithoven Spoortunnel. Dreigende sloop gemeentelijk monument c.a. Overleg gevoerd met gemeente de Bilt. Bunnik Kasteel Beverweert. Plannen bouw appartementen nabij kasteel. Zienswijze ingediend. Breukelen Bouw hoogspanningstation. Aantasting landschap groene hart Bezwaar ingediend (met vele anderen) afgewezen. 2e Vechtbrug. Brief aan BEtW. Eemnes Bouwplan kerkelijk centrum. Grootschalig bouwplan. Aanpassingen geadviseerd. Maarssen Nieuw landgoed langs de Vecht. Bestemmingsplan. Zienswijze bezwaar ingediend provincie honoreert dit. Spakenburg Bouwplan Oostmaat. Grootschalig appartementencompl Zienswijze ingediend bij BEtW. Utrecht Voormalige Cereolfabriek. Bedreiging hergebruik na brand. Ontwikkelingen gevolgd. Neerlandia complex. Dreigende teloorgang industrieel erfgoed. Ontwikkelingen gevolgd. Het Kleine Wijk Sloop in een Vogelaarwijk. Bezwaren van derden ondersteund. Belle van Zuylentoren. Bouwplan 300+m hoge toren. Interne discussie over standpunt 16 Heemschut Jaarverslag 2008 fko-wimMm

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 16