Overijssel Commissie Overijssel bezorgd over sloop karakteris tieke kerken Nieuwbouwplan Stadskantoor Deventer Speciale beleidsaandacht: -Passende herbestemming religieus erfgoed (leegstaande kerkgebouwen) -Wildgroei van windturbines -Verwoesting van landschappen -Overbodige en megalomane nieuwbouw van gemeentehuizen en woontorens (landmerken) -Aantasting van rivierlandschappen Olst-Wijhe Zwolle De laatste tijd raken steeds meer kerkelijke gebouwen buiten gebruik. Som mige kerken staan op de lijst van gemeentelijke of rijksmonumenten, maar dat geldt niet voor veel andere gebouwen. De niet wettelijk beschermde kerken zijn in bijna alle gevallen interessant of waardevol genoeg om ze een passende nieuwe bestemming te geven. De commissie Overijssel ziet duidelijke overeenkomsten tussen niet meer als zodanig gebruikt agrarisch en industrieel erfgoed. Daarom vraagt de commissie aan de provincie Overijssel het stimuleringsprogramma 'Reanimatie industrieel en agrarisch erfgoed' te verbreden met religieus erfgoed. Synagoge Vriezenveen Beschermingsactiviteiten Almelo Bouw woontoren. Heemschut protesteert tegen de bouw van een woontoren bij kasteel Almelo. Met succes: de bouw gaat niet door. Dalfsen Nieuwbouw stadhuis bederft Vecht front. Ondanks protest is de bouw toch begonnen. Gewijzigd Plan Waterfront. Deventer Sloop voormalig Gymnasium Nieuwe Markt. Pleitbrief commissie bij gemeente voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Nieuwbouw Stadskantoor achter stadhuis. Commissie vindt pand te hoog en te veel architectonische schade aan omgeving. Insprekers zijn vernieti gend over het totale plan. Na enorme protesten uit hele bevolking wordt het plan herzien, maar niet ver worpen. Enschede Van Heekcomplex (twee fabrieken). Eigenaar heeft een sloopvergun ning. Pleitbrief van Heemschut voor behoud van de Lancashire-hal en naoorlogse systeem-Gherzihal. Kampen Gemaal Broeken en Maten (rijksmonument). Schepraderen zijn nog niet gerestaureerd. Pleidooi Heemschut. Myosotis. Deel kantoorpand Broekema hersteld. Het bouwplan (architectenbureau Neutelings Rietdijk) voor een nieuw Stadskantoor in Deventer ondervond van meet af aan een storm van protesten. De bezwaren richtten zich tegen de hoogte, de vormgeving en vooral de plaats waar het gebouw moet komen: in het hart van de historische Deventer binnenstad. Ook Heemschut Overijssel verklaarde zich tegen het nieuwbouwplan in deze vorm. Samen met duizenden medestan ders werd bezwaar gemaakt. Het gemeentebestuur haalde bakzeil. Het plan wordt aangepast. Van Heutzkazerne Groot deel exercitieloods (rijksmonu ment) blijft staan. Nijverdal Ketelhuis Nijverdal ten Cate, Hoge Dijkje (rijksmonument). Het bedrijf (gevestigd in een deels gemeentelijk en deels rijksmonentaal gebouw) verhuist naar nieuwbouw. Een herbestemmingsplan is al gemaakt. De commissie volgt de plannen. Uitbreiding industrieterrein tast IJssellandschap aan. Heemschut vraagt opheldering aan Gedeputeerde Staten en VNG. Vriezenveen Synagoge (1877) is zeer vervallen. De commissie werkt samen met een opgericht comité aan een plan tot behoud. Het pand is geen beschermd monument. Staphorst Voormalige melkfabriek. De commissie zoekt in samenwerking met de gemeente naar mogelijkheid tot hergebruik. Bezwaar tegen lelijke nieuwbouw bij Flevogebouw en Theater De Spiegel (woningkubus). Melkmarkt, ABN/Amro-pand, sloop- d rei ging. Bankgebouw krijgt geen monumen tenstatus van RACM. Verwaarloosd grafmonument Rhijnvis Feith. Heemschut pleit voor herstel. Gemeente Zwolle belooft aandacht. Jaarverslag 2008 Heemschut 13

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 13