Campagne wederopbouw 'Heemschut-lijst met juweeltjes van naoorlogse bouw' Bescherming 'Modernisering Monumenten zorg' (MoMo) Heemschut komt met een eigen lijst van waardevolle objecten uit de Wederopbouwperiode. Deze Heemschut-lijst is een reactie en vormt feitelijk een aanvulling op de aanwijzing van 100 nieuwe rijks monumenten door minister Plasterk in oktober 2007. De aanwijzing is een uitvloeisel van de Tijdelijke Beleidsmaatregel Monu menten, die op 1 juli 2007 opnieuw met een jaar werd verlengd. 'Een doekje voor het bloeden', zo noemde Heemschut directeur Karei Loeff de aanwij zing van de top 100 door de RACM. 'Die lijst betreft slechts 100 objecten, die ook nog eens 50 jaar oud moeten zijn. Dat betekent veel Delftse Sehool-architectuur, maar de gebouwen die werkelijk onder druk staan vallen buiten de boot.' Onder de voorwaarden voor aanwijzing staat dat de gebouwen die nu rijksmonument worden geen achterstallig onderhoud mogen hebben en verzekerd moeten zijn van een goed toekomstperspectief. 'De selectie is dus niet op zuiver inhoudelijke gronden uitgevoerd, maar richt zich ook naar de financiële wensen van de minister.' Juist de gebouwen die nu in de gevarenzone verkeren wegens achterstallig onderhoud, waarvoor nog geen zinvolle nieuwe bestemming is gevonden of waarvoor sloop en nieuwbouw dreigt, vallen bijna stelselmatig buiten de boot voor plaatsing op de rijkslijst. Het bestuur van Heemschut heeft de provinciale commissies gevraagd om de juweeltjes van naoorlogse bouw in de eigen omgeving op een aanvul lende Heemschut-lijst te plaatsen. Ook is de grens niet getrokken bij 1958, maar bij 1965. Heemschut hoopt met de eigen lijst de beperkte keuze te verbreden en zo een bijdrage te leveren aan de discussie over het monu- mentenbestel, die eind 2007 van start is gegaan. De alternatieve lijst van Heemschut zal in de eerste helft van 2008 worden gepresenteerd. 's Middags verzorgde prof. dr. Marieke Kuipers, werkzaam bij de RACM en een van de samen stellers van de lijst met 100 Wederopbouwmo- numenten, een boeiende lezing over de waarde van Wederopbouwarchitectuur. Aansluitend werd gediscussieerd over het beschermingsbe- leid van de RACM en van de landelijke politiek. Architectuurhistoricus Leon van Meijel gaf ver volgens zijn bevindingen over de eerste opzet van de lijsten van wederopbouwarchitectuur, die door de verschillende provinciale com missies waren samengesteld. Na het vast stellen van gezamenlijke aandachtspunten en voorlopige conclusies, die in het Pamflet Wederopbouw worden meegenomen, werd de middag besloten met een borrel in de sfeervolle kelder van het stadhuis. In 1991 werd in het 'Plan van actie' van de Bond Heemschut gepleit voor een wijziging van de monumentenbeschermingsstrategie: van statisch naar dynamisch; van defensief naar offensief; van objectgericht naar gebiedsgericht; van sectoraal naar integraal; van reactief naar pro-actief. Door de in 1999 vastgestelde Rijksnota 'Belve dere', beleidsnota inzake de relatie tussen cul tuurhistorie en de ruimtelijke inrichting, kwam de door Heemschut voorgestane beschermings strategie in een stroomversnelling. Belvedere is echter beleidskundig en niet rechtskundig van aard. Heemschut wees de opstellers van deze nota op dit tekort. Om redenen van politieke opportuniteit werd evenwel besloten niet tot jurificering van het Belvedere-beleid over te gaan. Historisch-geografische en stedebouw- kundige monumentenzorg moest het doen met een 'goed voorbeeld doet goed volgen' beleid. Op 19 december 2007 kondigde de Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap echter de officiële start aan van het project 'Modernise ring Monumentenzorg' (MoMo), als sluitsteen van het Belvedere-project en met de juridische verankering van het Belvedere-beleid als doel. De komende jaren zal deze verankering zijn beslag moeten krijgen in een nieuwe monumen tenwet en in herziening van overige ruimtelijk relevante wet- en regelgeving. Naar verwach ting zal dus meer cultuurhistorisch waardevol vastgoed in Nederland doeltreffende bescher ming kunnen krijgen. Na de 'communalisering' (naar de gemeenten) sinds 1989 dient zich nu de 'planologisering' en 'verheemschutting' van de Nederlandse monumentenzorg aan. En dat zal de historische schoonheid van Nederland ten goede komen. Joseeph van der Haagen, Directeur bescherming Jaarverslag 2007 Heemschut 5

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2007 | | pagina 5