Kijk op de Toekomst van de Doesburger Eng Speciale beleidsaandacht: - bedreiging van woeste gronden - Gelderse Molenverordening - beeldinventarisatie Gelderse MlP-gebieden en andere stads-en dorpsgezichten la 19de eeuw breiding jseumvilla Eist boerderijcomplex de Rijzen burg (gemeentelijk monument), bezwaar afvoering monumen tenlijst gehonoreerd boerderij De Hucht, uitbreiding voor horeca afgewezen bouw benzinestation op 8m hoge terp, bezwaar afgewezen Epe-Vaassen Deventerstraat Jonasweg, nieuwbouw nabij rijks monumenten N ij kerk binnenstad en omgeving, aan vraag beschermd stadsgezicht Molenplein met molenromp, eierhal en 18de-eeuwse panden, herinrichting Nijmegen Landgoed De Winkelsteegh met monumentaal landhuis, bebouwing Waalkade, aanpassing vanwege hoogwaternorm Renkum-Oosterbeek Utrecht- seweg 232, Airborne Museum Hartenstein villa 19de eeuw, uitbreiding museumvilla Rheden Landgoed Rhederhof, Arnhemsestraat 54, landgoed met landhuis (rijksmonument), verbou wing landhuis en nieuwbouw Rozendaal Beekhuizenseweg, Chaletachtig gebouw (1838), sloopdreiging Tiel Korenbeursplein, nieuwbouw Wageningen Grebbedijkweg 6, dijkhuis (rijksmonument), verval restauratie Zutphen Kantongerecht bin nenstad, uitbreiding inpassing in monumentale omgeving Op de westflank van het Veluwemassief bevinden zich van Barneveld tot Wageningen een aantal essen. De es (in Gelder land ook eng genoemd) moet opgevat worden als het kernge bied van een eeuwenoude agrarische activiteit, waarvan de vruchtbaarheid afhankelijk was van de aanliggende gronden. Tussen Lunteren en het zich alsmaar met woningbouw en industrieterrein uitbreidende Ede ligt nog zo'n oude es: de Doesburger Eng. Verspreid over de eng stonden de schaapskooien vanwaar de boeren hun schapen naar de in het Westen gelegen hogere heidegronden dreven. De mest van de schapen werd gebruikt ter bevordering van de vruchtbaarheid van de akkers waar de oude graangewassen verbouwd werden. Veel van de oude gewassen werden verwerkt in de midden op de Doesburger Eng staande in Nederland oudst bekende standerdmolen. De Raad van Ede besloot een tiental jaren geleden dat de Doesburger Eng zeer geschikt was als locatie voor de uitbrei ding van het woonareaal van Ede. De burgers die op en rond de Eng woonden keerden zich tegen deze plannen en konden na jaren van protest het tij doen keren. Ook Heemschut nam zitting in het uit burgers en boeren bestaande platform. De plannen die uit dit platform voortkwamen werden gepubli ceerd in het boekje 'Kijk op de Toekomst van de Doesburger Eng door de Buurschap'. Op basis van de inhoud van deze publicatie besloten de gemeenteraad, provincie en Belvedere in 2007 tot het verstrekken van subsidie om de plannen nader uit te werken. Ook de 'Noaber Foundation' te Lunteren droeg met een substantiële bijdrage bij aan de ontwikke ling en uitvoering van de plannen die in 2008 tot uitvoering zullen komen. Heemschut leverde haar bijdrage aan dit project vooral door middel van historiseh-geografische kennis en werkte nauw samen met de lokale bevolking. De provinciale commissie Gelderland vindt het van groot belang dat de lokale bevol king niet alleen bij de ontwikkeling van de plannen, maar ook bij het in stand houden ervan actief betrokken is. Juist de lokale bevolking kan waar maken wat 'Behoud door Ontwik keling' betekent voor het in stand houden van historische landschappen in Nederland. Heemschut kan mede door deze pro-aetieve wijze van denken en handelen een belangrijke maatschappelijke functie vervullen. Willem Wolters, Voorzitter provinciale commissie Gelderland Jaarverslag 2007 Heemschut 11

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2007 | | pagina 11