ccenten Foto 2 t/m 5 Lelystad, werkeiland, pio nierster Cootje Beekhuis. Amsterdam, Lloyd Hotel Hilversum, Zonnestraal Muiden, Muiderslot Rondleiding in het Regionaal Historisch Centrum Limburg, voorheen Minderbroerderscomplex EA SCHILTE IS COÖRDINATOR van de landelijke publieksevenementen van Heemschut. De publieksevenementen zijn onderdeel van de publiekstaak van Heem schut. Naast ledenbindend zijn de publieks evenementen ook nadrukkelijk ledenwervend bedoeld. Bij de organisatie wordt gestreefd naar een aansprekende locatie en regionale spreiding. Monumenten en hun omgeving zijn als het ware een parelsnoer ter illustratie van de vaderlandse geschiedenis en trekken veel belangstelling in deze tijd van herleefde historische interesse. Het programma wordt gecompleteerd met een goed verhaal, een aan sprekende inleider en een rondleiding op maat. Tot 2005 bestonden de publieksevenementen vooral uit de 'Muzikale Monumenten', een concert in een monumentale omgeving. Begin 2006 is besloten om de naam te veranderen in Erfgoedexcursies. In 2006 werd in een zestal evenementen aan dacht besteed aan renovatie en hergebruik. Er werden bezoeken gebracht aan het Lloyd Hotel in Amsterdam, aan drie historische kerken met een nieuwe bestemming in Maastricht, aan Hilversum met het gerenoveerde museum, het nieuwe instituut voor Beeld en Geluid en het prachtig gerestaureerde sanatorium Zonne straal. In de zomer werd voor de derde maal een excursie gemaakt naar Kasteel Middachten, ditmaal met een bezoek aan de privé- vertrekken. Een goed voorbeeld van een excursie met een iets minder toegankelijk onderwerp was de erfgoedexcursie naar het Nieuwland Erfgoed centrum in Lelystad: géén monument maar wel een centrum dat de geschiedenis van de pionierende eerste bewoners van de polder laat zien. Dit bezoek werd gecombineerd met een rondleiding door het dorp Nagele, dat vijftig jaar geleden als modeldorp in de polder werd gebouwd en geldt als het schoolvoorbeeld van het 'Nieuwe Bouwen'. De excursie liet zien hoe dit dorp, oorspronkelijk als agrarische gemeen schap gesticht, met veranderingen omgaat en zich staande houdt. Het evenementenprogramma 2006 werd afgesloten met een excursie naar het gerestaureerde Muiderslot. Het doel van de restauratie was het kasteel beter toegankelijk te maken voor grote groepen. Een dergelijke excursie is illustratief voor hoe de beheerders van het Muiderslot omgaan met veel belang stelling en het oorspronkelijk karakter zoveel mogelijk trachten te behouden. Naar aard en onderwerp trekken de excursies een uiteenlopend publiek, wel is duidelijk dat de belangstelling ook voor minder oogstrelende bouw groeiende is. De steun van subsidie gevers is voor Heemschut onontbeerlijk. Het Prins Bernhard Cultuurfonds geeft regelmatig een bijdrage, evenals in enkele gevallen de gemeente waar de erfgoedexcursie plaatsvindt. 18 Heemschut Jaarverslag 2006

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2006 | | pagina 18