'Opmaat in aandacht voor Wederopbouw' Speciale beleidsaandacht: Oesterputten Yerseke, Boulevard Bankert en Evertsen Vlissingen, Scheepswerfgebied Vlissingen Wmêê Willem Heijbroek, voorzitter van de provinciale commissie Zeeland en lid van het algemeen bestuur van Heemschut, is er vol van: 'Britannia is een uniek voorbeeld van private Wederop- bouw-arehitectuur in Zuid-West Nederland. Het Vlissingse paviljoen werd in 1954 gebouwd naar ontwerp van architect Joost Boks. Voor velen een onbekende, maar voor de kenners van na-oor- logse architectuur een fenomeen. Het tweelagige paviljoen is een gaaf en zeldzaam voorbeeld van ontspanningsarchitectuur uit deze periode aan de Zeeuwse kust. Het paviljoen heeft een bijzon dere ruimtewerking, met een foyer en balkon. Nu ziet het gebouw er verlaten en vervallen uit, maar de foto's van weleer spreken boekdelen. Absoluut bijzonder is de lange balustrade die in zijn geheel is voorzien van terracotta mozaïeken. Deskundigen van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en het Instituut Collectie Nederland zijn het met Heemschut eens: Britannia is het waard om te worden behouden.' Op zijn kruistocht voor behoud vindt de provin ciale commissie Zeeland de eigenaar van Hotel Britannia op haar pad. Projectontwikkelaar Loostadt wil het hele hotel slopen voor de bouw van een nieuw complex met 154 hotelkamers. Heemschut Zeeland vraagt daarop de rijksmo- numentenstatus aan voor het inmiddels vijftig jaar oude gebouw. Die wordt voor het paviljoen gebouw ontvankelijk verklaard, hetgeen reden is voor een feestje. Willem Heijbroek: 'We zijn ontzettend blij, en worden gesterkt in ons werk. Wederopbouwarehiteetuur is belangrijk, en dit gebouw is echt uniek'. 'In het beleidsplan van Heemschut staat dat de vereniging aandacht gaat besteden aan Weder opbouwarehiteetuur. De provinciale commissie Zeeland is een van de commissies die zich met succes inzet voor daadwerkelijk behoud. Soms moet ik collega-voorzitters wel eens overtuigen van de waarde van zo'n betonnen gebouw. Dat is logisch. De architectuur uit deze periode staat nog zo dicht bij ons, en vaak is er van 'schoon heid' geen sprake.' De waarde van veel gebouwen uit de periode 1940-1965 moet nog worden onderzocht of beschreven. Dat is een taak van de rijksoverheid, die nu ook een speciale databank hiervoor heeft opgericht. Willem Heijbroek en zijn mede-com missieleden zien het echter helemaal zitten. 'Voor ons is dit het begin. We willen volgend jaar een symposium gaan wijden aan de Zeeuwse architectuur uit deze interessante periode'. MIDDELBURG VLISSINGEN Willem Heijbroek In 2006 werd intensief gestreden voor het behoud van Britannia Beschermingsactiviteiten Domburg badpaviljoen, restauratie Haamstede watersnoodhuis, sloopdreiging Hulst voormalige zoutziederij, herbestemming Middelburg Concertzaal, verbouwing Sint Maartensdijk Monumentale wandschildering P. Alma en raam L. Horn in Markiezaatscollege, behoud herbestemming Sluis 'het Hoompje', dreigend verval Terneuzen Koewacht, restanten van vlasindustrie, gedeeltelijke sloop en gedeeltelijke bescher ming, herbestemming. Veere centrum, herinrichting Vlissingen Hotel Britannia, behoud (zie kader) •Van Dishoeekhuis, reconstructie •Zeevaartschool, gemeentelijke monumentenstatus Yerseke oesterputten, gedeeltelijk herstel en herbestemming Zierikzee Schuurbeeque-Boeyestraat, watersnoodhuizen, sloopdreiging ealicotweverij, sloopdreiging 16 Heemschut Jaarverslag 2006

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2006 | | pagina 16