VOORWOORD Voor u ligt het Jaarverslag 2005 van de Bond Heemschut. Waar 2004 in het teken stond van de realisatie van het nieuwe beleidsplan, stond 2005 in het teken van de implementatie ervan. Aan de hand van het speciaal daarvoor opgestelde Jaarplan 2005 zijn de doelstellingen in kaart gebracht en hebben de werkzaamheden op het Landelijk Bureau en in de provinciale commissies handen en voeten gekregen. Zo blijven we naast de reguliere bescherming werken aan de ontwikkeling en de verspreiding van het Belvederegedachtengoed en proberen we door een pro-actieve houding in een vroeg stadium invloed op plannen uit te oefenen. Daarnaast blijft de verdere ontplooiing van de publieksevenementen een belangrijk speerpunt. De genoemde ambities hebben wel een keerzijde: ze vragen veel van onze vrijwilligers en van de medewer kers op het Landelijk Bureau. Bovendien vormt de financiële positie een belemmering en staat de vereniging onder druk door het teruglopende ledenaantal. Gepoogd wordt om daar met veel creativiteit iets aan te doen. Het is zaak scherp te blijven kijken naar de eigen organisatie. Zo staat de verbetering van de bestuurlijke efficiëntie op de agenda en blijft het doorlopend streven naar kwaliteit in alle geledingen een voorwaarde voor het goed uitvoeren van het beleid. Het is de taak van het bestuur om daar ook in 2006 slagvaardig en in goede afstemming met allen mee om te gaan. Creativiteit en slagvaardigheid: daar draait het om. Voor Heemschut is de verleiding groot om als goed huisvader steeds maar weer de tering naar de nering te zetten. Iedereen weet datje dan in een niet te stoppen neergaande spiraal terecht kunt komen. Dat moet niet! Met het beleidsplan als ruggesteun is het tijd voor een impuls. De blik van Heemschut is daarbij niet alleen gericht op de eigen vereniging, maar ook op het monumen- tenveld om ons heen. Zo is Heemschut een van de initiatiefnemers van de besprekingen over een mogelijke nieuwe koepel voor het cultureel erfgoed. Wanneer het mogelijk blijkt om door die koepel meer samenhang in dit veld te realiseren en krachten te bundelen, dan wil Heemschut in de buurt zijn. Het was een goed jaar, maar de wil naar beter blijft geboden. Mr. H.J.E. Bruins Slot, voorzitter 3

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 5