voor het autoverkeer te vervallen. Het autoverkeer zal via andere wegen in de binnenstad zijn bestem ming kunnen bereiken. De bestaande kelders aan de buitenzijde van de historische panden, gelegen aan de markt, worden in ere hersteld en voor het publiek toegankelijk gemaakt. Een punt van onderhandeling met het gemeentebe stuur is het behoud van het puthuis en het terug brengen van een Mariakapelletje. Dit is voor de herkenbaarheid en de ruimtelijke belevingswaarde voor het nieuwe marktplein van essentiële waarde. EerdeMolenromp gemeente Veghel) Door de RDMZ is het verzoek om de Eerdse molen romp op de rijkslijst geplaatst te krijgen afgewezen. Heemschut heeft in samenwerking met de eigenaar Stichting Eerdse Molen een aantal nieuwe argumen ten ingebracht. Zo is de molen gelegen in een nati onaal cultuurlandschap en staan binnen dit gebied alleen maar molenrompen (zeven stuks). De stichting heeft vergevorderde plannen om van de romp een volwaardige molen te maken. Het bete kent een verrijking van de omgeving en een goede aanvulling voor het toerisme. Onlangs hebben we te horen gekregen dat de de Eerdse molenromp door de minister van cultuur alsnog op de Rijkslijst voor Monumenten is geplaatst. Lage Mierdedorpscafé Heemschut heeft geageerd tegen de sloop van een dorpscafé, gelegen aan een dorpsplein te Lage Mierde. Hiervoor wordt nu een gebouw ontwik keld net acht appartementen in drie bouwlagen. De omgeving kenmerkt zich door een monumentale kerk en historische gebouwen van anderhalve laag. Vanuit deze waarde is een zorgvuldige inpassing van maxi maal twee a tweeënhalve bouwlaag en een verticale geleding met een breedte van zes meter het meest voor de hand liggende. Met deze randvoorwaarden is men erin geslaagd een passend gebouw te ontwikke len dat een goede aansluiting en sfeer geeft met zijn omgeving. Huis se ling, Plaatsing windturbines (gem. Oss) Het bestuur van de gemeente Oss wil vier windturbi nes van tachtig meter hoogte en een spanwijdte van vijfenveertig meter plaatsen nabij het kerkdorp Huis- seling. In een brief heeft Heemschut aangegeven dat plaatsing van deze windturbines niet toelaatbaar is in dit prachtige rivierenlandschap. Bovendien ligt op geringe afstand het historische vestingstadje Raven- stein, dat een status heeft van beschermd stadsge zicht. Na een grondig onderzoek door de gemeente Oss is uiteindelijk afgezien van deze locatie en wordt naar mogelijkheden tot plaatsing gezocht in de directe omgeving van nieuwe industrieterreinen in de stad Oss. Meldpunt Noord-Brabant Ook dit verslagjaar verstrekte Heemschut desge vraagd aan verschillende particulieren adviezen over hoe om te gaan met bescherming van cultureel erfgoed. Sinds enkele jaren bestaat in Noord-Bra bant een meldpunt voor zaken die monumenten en cultuurhistorische panden aangaan. Het manage ment van dit meldpunt berust bij een zogenaamde begeleidingscommissie. Na langdurend overleg is in 2005 overeenstemming bereikt over deelname van een commissielid aan deze begeleidingscom missie. Ook is er vanuit Brabants Heem een verte genwoordiger benoemd, op deze wijze kan worden bijgedragen aan een goede en vlotte verwerking van ingekomen meldingen. Het overleg met de Stichting Brabants Heem, de overkoepelende organisatie van 115 heemkundige kringen in Noord-Brabant, heeft in het verslagjaar een voorzichtige start gemaakt en zal zeker worden voortgezet. Binnen die krin gen verwacht Heemschut 'ogen en oren5 te vinden die tijdig melden wanneer cultureel erfgoed wordt bedreigd. Contacten met het Monunientenlmis Brabant In 2005 is regelmatig contact geweest met het Monumentenhuis Brabant, terwijl een medewerker van het monumentenhuis de vergaderingen van de commissie bijwoonde. 41

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 43