met RDMZ en SCEZ bezwaar aangetekend tegen de reeds aangevangen herinrichting. Planologie Middelburg, De Groene Kamer Even ten westen van Middelburg ligt aan de Kou- dekerkseweg het belangrijke cultuurlandschap De Groene Kamer, met de buitenplaatsen Toornvliet en Ter Hooghe. Deze maken deel uit van het parelsnoer van buitenplaatsen waar Walcheren zo rijk aan is geweest. De gemeente Middelburg had het voorne men om een grote flat (landmark) op het terrein van de voormalige buitenplaats Vijvervreugd (allen het park is nog aanwezig) te laten bouwen. Hierdoor zou een van de laatste beschermde gezichten op Middel burg verloren gaan. In overleg met de bewoners uit de omgeving, verenigd in de stichting 'de groene kamer', heeft Heemschut bezwaar aangetekend tegen de hoogte van de flatgebouwen en de plannen voor het kappen van de omringende bosgroepen. De commissie had ingezet op een gebouw van vier verdiepingen in plaats van de door de gemeente gewenste zeven. Het zijn uiteindelijk vijf verdie pingen geworden. Bovendien blijven de naburige bosjes gespaard. Samen met de bewoners is een visie ontwikkeld over het omringende gebied, die hopelijk wordt meegenomen bij de door de Provincie op te stellen landschapsvisie in het kader van het Natio naal Landschap/Bel vederegebied Walcheren. Vlissingen,Herinrichting terrein Koninklijke Schelde Groep(KSG Op uitnodiging van de projectgroep Spieghelkwartier heeft Heemschut meegewerkt aan de ontwikkeling van het ontwerp masterplan voor het gehele 32 hectare grote terrein van de KSG in Vlissingen. In de sectie 'behoud en beheer' is een inventarisatie gemaakt van de gebouwen die bewaard zouden moeten blijven. Naast de reeds ais monumenten aangemerkte hoofdkantoor en timmerfabriek, zijn dat de machinefabriek, een deel van de zware plaatwerkerij en enkele kleine gebouwen. Het volgestorte dok van Perry (het oudste nog bestaande dok in Nederland) zal worden hersteld en de intentie is uitgesproken het Van Dishoeckhuis te herbouwen. De daarvoor noodzakelijke randvoorwaarden voor omrin gende bebouwing van de Dokkade werden vastgelegd. Heemschut heeft haar visie op het gebied en de te beschermen onderdelen neergelegd in een nota die ten dele is ingebracht in de presentatie van de pro jectgroep eind 2005. Tijdens deze presentatie heeft het verkozen architectenbureau VHP de plannen voor het gebied, dat voortaan de naam 'Dokkersha- ven' zal dragen, ontvouwd. In de komende periode zullen alle ingebrachte voorstellen worden beoor deeld en samengevat in een masterplan, dat in de loop van voorjaar 2006 zal worden vastgesteld. Yerseke, Oesterputten Als de door de EU opgestelde voorwaarden voor de kweek van schelpdieren volledig ten uitvoer wor den gebracht, betekent dit het einde van de huidige oesterputten te Yerseke. De kweek van oesters moet in dat geval in zijn geheel naar een andere locatie worden overgebracht, of de bestaande putten moe ten zodanig worden verbouwd (met overkapping), dat er niets meer van het monumentale karakter overblijft. Deze voor Nederland en wellicht Europa unieke kweekruimte met aanpalende haventjes heeft geen beschermde status. Bij de gemeente is een plan voor bebouwing inclusief hoogbouw opgenomen. Daardoor worden de omringende putten zodanig aangetast dat behoud niet zinvol meer is. Tijdens een vergadering op locatie is gesproken over de moge lijkheden met betrekking tot behoud van de putten en is een bezoek gebracht aan de best bewaard gebleven exemplaren. Na de inventarisatie van de historie wordt een voorstel voor herinrichting en herstel van de oesterputten geformuleerd. Zo is het wellicht een goede locatie voor het Oosterschelde museum. Staats Spaanse Linies in Zeeu w\s - Vlaanderen De Zwartenhoekse Zeesluis (aangewezen als rijksmonument, zie objecten) ligt in het Belvedere gebied van de Staats-Spaanse linies. In de omge ving van de zeesluis liggen nog de restanten van de batterij en verdedigingslinies uit de Spaanse burger oorlog. Er bestaan plannen om deze bij de inrich ting van het natuurgebied weer zichtbaar te maken. Bouwplan bij molen Nooitgedacht in Colijns- plaat Heemschut werd benaderd door de eigenaar van de molen Nooitgedacht in Colijnsplaat in verband met de voorgenomen bouw van een brandweerkazerne binnen de wettelijk omschreven afstand. In samen spraak met de vereniging De Zeeuwse Molen is het standpunt bepaald: de betreffende brandweerkazerne moet achter op het perceel geprojecteerd worden. Naast het volledig restaureren van de molen heeft de eigenaar ook nog aan de gemeente Noord-Beveland aangeboden een deel van de ontsluitingskosten te betalen. Hiermee is deze gemeente akkoord gegaan. Het provinciaal meldpunt In het kader van een afstudeeropdracht is onderzoek verricht naar de mogelijkheden voor het oprichten van een meldpunt voor bedreigd erfgoed in Zeeland. Het erfgoedhuis (SCEZ) heeft ter voorbereiding 38

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 40