in Waterland en het bedrijventerrein in Niedorp - nauwlettend volgen. Er bestaat nog onduidelijk heid over de bestemmingen van de Jedelooschool in Zaanstad, het postkantoor in Bovenkarspel en het voormalig stadhuis in Schagen. 't Gooi en omstreken Hilversum De commissie Noord-Holland probeert verschil lende panden in Hilversum een gemeentelijke monumentenstatus te verschaffen, waaronder de Campina melkfabriek en de logerij. De historische verenigingen aldaar houden ons op de hoogte. Traject A6/A9 Stelling van Amsterdam In januari 2005 hebben 7994 instellingen en per sonen waaronder Heemschut ingesproken op de 'Startnotitie hoofdwegverbinding Almere-Schip- hol'. Reden om in het geweer te komen was het plan een nog open, landschappelijk en cultuurhisto risch waardevol deel van de Gein- en Vechtstreek te doorsnijden met een nieuwe snelweg. Deze snelweg moet de A6 bij Ivluiden met de A9 bij Ouderkerk verbinden en zo de route tussen Almere en Schiphol bekorten. Van alle insprekers verzet zich, zo blijkt uit de samenvatting van de reacties, ruim tweederde tegen dit plan. Een alternatief is het verbreden van de Al en het stuk van de A9 dat door Amsterdam- Zuidoost loopt. Heemschut vindt onder andere de Stichting Menno van Coehoorn en de Stichting Militair Erfgoed Groot-Amsterdam aan haar zijde. Ook zij wijzen op de betekenis van de Nieuwe Hollandse Waterlinie en de Stelling van Amsterdam, die door de nieuwe weg aangetast worden. Het is mede de samenhang met het deels historisch aanwezige en deels door deze defensieve werken bepaalde landschap (met inundatiegebieden en vrije schootsvelden) die de forten en waterwerken van de linies hun monumen tale waarde verleent. De A6/A9- verbinding bedreigt ook de in de 19e eeuw bij wet bepaalde 'Verboden Kringen' rond de Batterijen aan het Gein, Fort bij Nigtevecht, Fort bij Hinderdam, Fort Uitermeer en een van de Kazemat ten Hakkelaarsbrug, die er voor hebben gezorgd dat het gebied een open karakter behield. Volgens de plannen worden op drie plaatsen de vroegere hoofd- weerstandslijnen van de twee verdedigingslinies, die in dit gebied samenkomen, doorsneden: Amster dam-Rijnkanaal, Vecht en Keverdijk. Alle reacties zijn aan de minister van verkeer en waterstaat aangeboden. De commissie hoopt met deze insteek argumenten aan te kunnen dra gen en steun te kunnen verlenen aan positieve alternatieven. In de aanloop naar het kabinetsbesluit in 2006 vindt een bestuurlijke consultatie plaats. Voorlopig lijkt alles nog een planstudie, maar Heemschut blijft zeker op haar hoede. Public Relations De regionale nieuwsbrief aan leden en relaties (ditmaal in september in de regio 't Gooi) heeft zijn vruchten afgeworpen. De banden met historische verenigingen zijn versterkt en waar raakvlakken zijn met de doelstelling van Heemschut, onder steunt de commissie deze verenigingen. In het ver lengde hiervan is in januari 2006 vanuit Hilversum een excursie in 't Gooi gepland. In de overige regio's hebben de commissieleden bij eenkomsten, studiedagen en symposia bijgewoond. Daarnaast zijn lezingen verzorgd en op markten en beurzen is door middel van flyers bekendheid gege ven aan de vereniging. Het blijkt dat, als hieraan op professionele wijze aandacht besteed wordt, het publiek het beschermingswerk zinvol en spannend vindt. De website is een goed middel om ruchtbaar heid aan actuele zaken te geven. In het tijdschrift is goede achtergrondinformatie geschreven over de vaak gecompliceerde en politiekgevoelige zaken. 31 Industrieel erfgoed de logerij te Hilversum

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 33