Franeker Landbouwcoöperatie aan de Prins Hendrik kade. De combinatie van de plek en het markante pand uit 1929 was aanleiding voor de historische vereniging 4 Vrienden Van Franeker' om Heemschut in te schakelen. Na de situatie ter plaatse te hebben bekeken en inlichtingen te hebben ingewonnen bij verschillende instanties bleek dat de termijn voor het indienen van bezwaren was verstreken. Er waren bij de gemeente verder geen bezwaren binnengekomen. Helaas werd de commissie, ook hier, te laat ingelicht om nog enige actie te kunnen ondernemen. Gemeente Bolsward Bolsward In juni werd Heemschut door de Stichting Bols- wards Historie ingelicht over een bouwplan in het oude centrum van Bolsward. Tegen de historische wallen langs de gracht wordt aan de Looiersgracht een wooncomplex ontwikkeld dat op alle fronten strijdig is met het bestaande bestemmingsplan. Dit bestemmingsplan beschermt het historische karakter van het gebied. Om het bouwplan toch te kunnen verwezenlijken is een voorbereidingsbesluit genomen, waartegen de Stichting Bolswards Histo rie bezwaar heeft ingediend. De commissie heeft in dit stadium haar bedenkin gen geuit tegen het bouwplan, dat te groot en te massaal is voor de plek en door de moderne vorm geving afbreuk doet aan het historische karakter van het binnenstadsgebied. Het gebouw heeft een sterk horizontale lineaire ontwikkeling en past niet in de historische omgeving, waar de bestaande bebou wing een sterk verticale belijning heeft. De com missie is verontrust over de ontwikkeling en is van mening dat de nieuwe bebouwing niet historiserend moet zijn, maar wel met waardering en respect voor de omgeving moet worden ontworpen. Gemeente Leeuwarden Leeuwarden Na een legaat van de bekende architect ir. Abe Bon- nema zijn plannen ontwikkeld om op het Zaailand een nieuw Fries Museum te bouwen. De architecten Henket en Partners hebben een modern gebouw ontworpen dat nabij het nieuwe winkelcentrum aan het Ruiterskwartier en op de ondergrondse parkeer garage gebouwd gaat worden. De provinciale com missie Friesland was niet direct enthousiast, maar heeft toch besloten om zich achter de nieuwbouw te scharen. Aan de noordzijde van het Zaailand moet een 'winkelslurf' komen, waardoor het Ruiterskwartier wordt verlengd tot een smalle, tochtige, zonloze straat. Aan de 'pleinzijde' komen horecagelegen heden en de opgangen naar de boven de winkels gelegen woningen. De commissie betwijfelt of deze ontwikkelingen zullen bijdragen aan een levendig plein en is dan ook mordicus tegen de vermaledijde 'winkelslurf'. Bovendien wordt gevreesd dat de toename van 4400 m2 winkeloppervlakte ten koste zal gaan van het huidige winkelaanbod. Naast de plannen voor nieuwbouw vormen ook de vrijkomende panden van het Fries Museum een bron van zorg. Voor deze schitterende monumenten moet verantwoord hergebruik gevonden worden. Public relations Op 18 april 2005 vond te Leeuwarden een door de commissie georganiseerde bijeenkomst plaats over samenwerking op het terrein van het behoud van het cultureel erfgoed in Friesland. Een dertigtal lokale en regionale organisaties in Friesland heeft door aanwezigheid of door schriftelijke bijval belang stelling voor deze bijeenkomst getoond. Het is de bedoeling de gelegde contacten in de loop van 2006 te verstevigen. Provinciaal publieksevenement Onder de titel Muzikaal Moment organiseerde de commissie op 10 december 2005 in de Nederlands Hervormde Kerk van Marssum een concert bij kaarslicht. Het barokensemble Ad Libitum ver zorgde een gevarieerd programma met klassieke muziek. Ruim honderd belangstellenden, waarvan velen Heemschut-lid, woonden in een uitverkochte kerk dit concert bij. Na afloop van het concert was er, in het kader van het Jaar van het Kasteel, een ontvangst in het nabijgelegen Poptaslot in Leeuwar den. 20

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 22