FRIESLAND Adres secretariaat: Steunpunt Monumentenzorg Emmakade 59 8921 AG Leeuwarden e-mail rverschuur@rverschuur.demon.nl Samenstelling van de Provinciale Commissie (per 31 december 2005) jhr. G.G. Witsen Elias, voorzitter en PR-adviseur a.i. mr. R.Ch. Verschuur, secretaris penningmeester ing. S.E. Wieringa, technisch adviseur dr. R.P. van Huiten, website H. Hettema drs. J.C. de Kroon R Prins R. Saarloos drs. GJ. Timmer, aspirant-lid Mutaties Mr. RJ. Woudstra is na een jarenlang lidmaatschap van de commissie afgetreden per 31 december 2005. Hij was met name actief op het terrein van advisering over bescherming. De commissie kent vacatures voor een PR-adviseur en een tweede technisch adviseur. Vergaderingen In 2005 vergaderde de commissie tien maal ple nair. Daarnaast kwamen enkele leden bijeen ter voorbereiding van bijzondere bijeenkomsten: met lokale historische verenigingen in Friesland op 18 april 2005 en ter voorbereiding van het Muzikaal Moment op 10 december 2005. Ook de bescherm- groep overlegde veelvuldig. Beschermingsactiviteiten Gemeente Leeuwarderadeel Stiens De voormalige locomotievenloods van de Noord- Friesch Locaal Spoorwegmaatschappij heeft de aandacht van de commissie. Het Cuypers- genootschap heeft het pand bij de RDMZ aan gemeld als rijksmonument. Een dezer dagen komt het voorstel van de Raadscommissie. Het steunpunt Monumentenzorg van de provincie Fryslan heeft een negatief advies uitgebracht met als reden dat het behoud van het pand niet van nationaal belang wordt geacht. Inmiddels hebben de Nederlandse Spoorwegen als eigenaar van de grond bij de Provincie een saneringsvoorstel ingediend. Gemeente Boarnsterhim Grou De Halbertsmavilla "Sinnewente" staat nog steeds overeind. Inmiddels zijn plannen voor zorg wonin gen op het terrein van deze villa gereed: de gevels van het beeldbepalende pand blijven intact en worden in het plan geïntegreerd. Aldeboarn De acties voor het behoud van de directeurswoning bij de voormalige zuivelfabriek te Aldeboarn heb ben succes gehad. De architect heeft het pand opge nomen in de nieuw te bouwen wijk, waarvan de schaal en de maat van de nieuwbouw past binnen de structuur van het oude dorp. In de oude directeurs woning worden seniorenwoningen gerealiseerd. Gemeente Kollumerland Kollum - Het beschermde dorpsgezicht van Kollum wordt bedreigd door plannen voor nieuwbouw achter het monumentale voormalige gemeentehuis. Er bestaat gegronde angst dat de nieuwbouw niet zal passen in de historische omgeving. Ook de plan nen voor bebouwing op de plek van een te slopen bejaardentehuis passen niet in de schaal en maat van de omgeving. Er ligt bij de gemeente een verzoek om in de planfase mee te mogen denken over de invulling van het centrum van Kollum. - Het voormalige doktershuis aan de Voorstraat is door brand verwoest. De commissie heeft bij de gemeente haar bezorgdheid over de toekomst van het pand uitgesproken. Toegezegd is dat alles in het werk gesteld zal worden om het beeldbepalende karakter van het voorste deel van het pand te behouden. Gemeente Dongeradiel Holwerd De voormalige pastorie van de Doopsgezinde Kerk aan de Blomsteeg verkeert in slechte staat. Het pand is binnen het beschermde dorpsgezicht beeldbepalend. Inmiddels wordt het pand ver timmerd, maar de aard van verbouw stemt niet erg hoopvol. Pogingen zijn ondernomen om in contact te komen met de eigenaar om eventueel een plan op te stellen en subsidies te verwerven. Tot nu toe zijn de pogingen mislukt. Gemeente Franekeradeel Franeker In april 2005 is er een sloopvergunning aange vraagd voor de gebouwen van de voormalige 19

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 21