- Amsterdam: bestemmingsplan Westerdoks- eiland. Beroep Raad van State verloren. De bestuursrechtspraak kent formele, marginale en rechtshalve toetsing. Inhoudelijke bezwaren en betogen van Heemschut vinden derhalve bij de rechter moeilijk weerklank en maken de uitkomst van beroepsprocedures kwestieus. Zorgvuldig voorbereide overheidsbesluiten, deugdelijk onder bouwd en gemotiveerd en volgens de regels van het recht genomen, maken dat bezwaar- en beroepspro cedures uiteindelijk geen doel treffen. Heemschut hoopt evenwel via procedures de overheden toch tot beter beleid te bewegen en de aandacht op haar bestaan en missie te vestigen. Kritisch, welover wogen en selectief worden rechtsmiddelen dan ook door Heemschut aangewend. Bijna altijd vanuit een eigen bredere beleidsvisie: via de juridische actie wil Heemschut beter monumentenbeleid, Belve- derebeleid of politiek-ruimtelijke cultuuromslag bewerkstelligen en ook publicitair de aandacht op zichzelf en de zaak vestigen. Dit rechtvaardigt het doorgaan met deze beschermingsmethoden, ook al is de zaak moeilijk pleitbaar en verdedigbaar. 'Arbitrage'Hengelo: Herbestemmingsplannen voor de voormalige ijzergieterijhal van Stork, onderdeel van het transformatie-gebied 'Het Hart van Zuid Voor de herontwikkeling en de herstructurering van het gehele gebied geldt sedert 2003 een convenant. Het Cuypersgenootschap en Heemschut zijn geen convenant partijen. In het convenant is een geschillenregeling opgenomen, waarbij prof. drs. A.L.L.M. Asselbergs als arbiter is aangewezen. Een geschil ontstond met beide belangen organisaties. Prof. Asselbergs nodigde deze uit voor arbitrageoverleg in de hoop de uitkomst van zijn arbitrage te zullen aanvaarden. Heemschut kon zich niet vinden in de uitkomst van dit arbitrageoverleg. De gieterijhal is geen rijksmonument, wel is ten gevolge van een verzoeksprocedure ex. art. 3 van de Monumentenwet de voorbescherming van toepas sing. De arbiter liet indachtig de immense proble matiek van de herbestemming tot ROC-gebouw het nieuwe cultuurscheppende aspect prevaleren boven het oude cultuurbehoudende. Voor het eerst in de Heemschutgeschiedenis en in de geschiedenis van de Nederlandse Monumentenzorg werd een arbi trage-oordeel uitgesproken. Mediation Vlodrop: Monumentensloopvergunning van de gemeente Roerdalen voor voormalig kloos ter St. Ludwig. Na vier rechtsgedingen (twee keer Rechtbank Roermond en twee keer Raad van State), met steeds een voor de eigenaar de Stichting Mararishi Euro pean Research University (MERU) negatieve uit spraak, stelde de advocaat van de eigenaar voor om via mediation tot een voor alle partijen aanvaard bare oplossing te komen. Eveneens een novum in de geschiedenis van de monumentenbescherming in Nederland. De partijen zijn: Stichting MERU, de Staatssecretaris van OCenW en vier belangenorga nisaties waaronder Heemschut. De mediator is prof. mr. A.F.M. Brenninkmeijer. In 2005 kon de mediation niet tot een afronding komen. 10

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 12