Momtickendam Unieke boerderij gesloopt De commissie betreurt de sloop van de karakteristieke stadsboerderij aan Rozendaal 11 te Monnickendam. Heemschut werd helaas te laat ingeschakeld om de ontwikkelingen tegen te houden. De ongerustheid over de situatie is verwoord in een brief aan het gemeentebestuur. Daarin werd geconstateerd dat het ontbreken van een deugdelijk bestemmingsplan, onduidelijke regels over goothoogten en het ten einde raad van stal halen van de artikel 19 procedure van de Wet op de Ruimtelijke Ordening tot het verlies van een uniek historisch pand heeft geleid. Haarlem Industrieel erfgoed Spaarne Heemschut bewaakt de stille getuigen van de vroegere bedrijvigheid aan het Spaarne. Zo werd de laatste molen, de 'Adriaan', na brand herbouwd op initiatief van de Haarlemse voorvechter Henk Vijn en staat ook de herbestemming van de 19e-eeuwse Drijfriemen- fabriek op de agenda. Deze 19e-eeuwse leerlooierij produceerde vooral aandrijfriemen voor machines en is momenteel in gebruik als opslagplaats voor tweede hands goederen. De fabriek is geheel in oorspronke lijke staat, heeft alle kenmerken van de 19e-eeuwse industriële architectuur en verdient een goede herbestemming. Strijd om HBS-A verloren De commissie heeft de lange strijd tegen de voorgenomen sloop van de HBS-A aan de Zijlvest bij de Raaks in Haarlem moeten opgeven. De HBS-A is onderdeel van het beeldbepalende Carré van Dumont (stadsarchitect aan het eind van de 19e eeuw) en heeft bijzondere cultuurhistorische waarde. De laatste gang naar de Raad van State heeft niet het gewenste resultaat bereikt, ondanks het feit dat de adviseur van de Raad van State afbraak ontraadde. De Raad van State heeft om economische motieven het uitwerkings plan van de gemeente, waarin van sloop werd uitgegaan, alsnog goedgekeurd. De gemeente wil overigens een andere HBS, die als minder 'prominent' door de adviseur werd beoordeeld, wel behouden. Public Rdatïoo§ Door de regionale bezetting van de commissieleden is het mogelijk pro-actief te werken en goed in te spelen op bedreigingen. De provinciale nieuwsbrief (eenmaal de regio Noord-Holland midden/noord) aan de Heemschut-leden en relaties speelt daar op in. De commissieleden woonden bijeenkomsten, studiedagen en symposia bij, evenals hoorzittingen. Op de website zijn de actuele zaken bijgehouden en voor het tijdschrift zijn diverse achtergrondartikelen geschreven. In de verschillende regio's zijn flyers en korte persberichten uitgereikt en verzonden. Provinciale publieksactiviteit De Commissie Noord-Holland organiseerde in 2004 samen met de Stichting Landschap Noord-Holland een busexcursie langs verdedigingswerken. Het accent van de excursie lag op herbestemming, herinrichting landschap en het Heemschut beschermingswerk (behoud door ontwikkeling). De excursie startte bij het station in Zaanstad en leidde de deelnemers langs de Stelling van Amsterdam. Na een bezoek aan Fort Zuidwijkermeer en het unieke Fort Spijkerboor werd de lunch gebruikt in het historisch plaatsje De Rijp. De deelnemers ontvingen na afloop een vijf jaar geldend pasje voor bezoek aan andere forten van de Stelling van Amsterdam en foldermateriaal. In de Nota Ruimte is de Stelling van Amsterdam aangewezen als nationaal landschap. De commissie Noord-Holland maakt zich met verschillende belanghebbenden sterk voor behoud en ontwikkeling van de Stelling als één samenhangend geheel. 33

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2004 | | pagina 35