De hoofddoelstelling van de Nota Belvedere is dat de cultuurhistorie de kwaliteit van de ruimtelijke inrichting versterkt. Ook de subdoelstellingen van de Nota Belvedere hebben een ruimtelijk beleidsgehalte: Het erkennen en herkenbaar houden van de cultuur historische identiteit in zowel het stedelijke als landelijke gebied, als kwaliteit en uitgangspunt voor verdere ontwikkelingen. Het versterken en benutten van de cultuurhistorische identiteit en de daarvoor bepalende kwaliteiten van de cultureel meest waardevolle gebieden van Nederland, de zogenoemde Belvedere-gebieden. Het scheppen van voorwaarden ten behoeve van thematische initiatieven van derden gericht op thematische versterking van de cultuurhistorie. Het verspreiden en toegankelijk maken van de kennis over cultuurhistorie, evenals het stimuleren van de kansen van cultuurhistorie als inspiratiebron voor de ruimtelijke inrichting en ontwerp. Het bevorderen van de samenwerking tussen burgers, organisaties en overheden. Het verbeteren van de gebruiksmogelijkheden van het bestaande instrumentarium. Voor Heemschut, als bewaker en verdediger van de ruimtelijke schoonheid en het 'ruimtelijk archief van Nederland, is het een voorwaarde dat de ruimtelijke disciplines (planologie, stedebouwkunde, landschaps- kunde, historische geografie en ruimtelijk (bestuurs)- recht) sterk vertegenwoordigd zijn in het college van (beschermings)technisch adviseurs en in de provinciale commissies. De uitvoerbaarheid van het beschermings beleidsonderdeel van het beleidsplan 2004-2008 staat of valt hiermee. 9

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2004 | | pagina 11