Huizen Heemschut strijdt tegen de ruiming van het vissers kerkhof in de voormalige havenplaats Huizen. Het kerkhof is cultuurhistorisch van belang, omdat er zich unieke eenvormige grafstenen bevinden met als inscriptie slechts een nummer. Schardam Het Waterschap Uitwaterende Sluizen in Edam vond de eeuwenoude polder Zeevang bij Schardam een geschikte plek voor een bassin omgeven door een dijk van drie meter hoogte. Mede door de inzet van Heemschut zijn de plannen voor deze waterberging verijdeld. Cruquius Het gehucht Cruquius bij het gelijknamige gemaal van de Haarlemmermeer is met zijn kleinschaligheid en een voormalige graansilo uit de tijd van de droog legging een Belvedère project bij uitstek. Al jaren komen plannen voorbij voor nieuwbouw in de vorm van een appartementengebouw, dat met zijn schaal het cultuurgoed geweld aandoet. Ook het jongste plan van de gemeente is door de commissie afgekeurd. Enkhuizen De skyline van de voormalige VOC-stad Enkhuizen werd bedreigd door de bouw van een 'Landmark' van 3 5 meter hoogte met appartementen, een congres ruimte en hotel. Gelukkig ziet de gemeente na protest van onder andere Heemschut van het plan af. Midden - Beemster Heemschut heeft bezwaar ingediend tegen de bouw van een toren van 29 meter hoogte van de kaasfabriek Cono in de Midden-Beemster. De onbedorven skyline van deze polder -Werelderfgoed van de UNESCO - mag niet door een dergelijk bouwwerk ontsierd worden. Public Relations De leden van de commissie hebben waar mogelijk geparticipeerd in locale bijeenkomsten en daarbij de doelstellingen van Heemschut uitgedragen. Tijdens twee van deze in totaal tien bijeenkomsten zijn diapresentaties gegeven over het beschermingswerk in Noord-Holland. Voor het tweede jaar is deelgenomen aan de historische boekenmarkt in Monnickendam. De PR-adviseur heeft tijdens uiteenlopende evenementen de Heemschutvisie gepresenteerd: @23 januari: presentatie voor werknemers van architect Thijs Asselbergs en van de projectontwikkelaar over het plan Mariastichting Haarlem: behoud van oud bij nieuw. 3 Februari: presentatie bij een boerderijenexpositie in het provinciehuis Haarlem voor een gehoor van de Noord-Hollandse Boerderijenstichting over de samenwerking tussen die organisatie en Heemschut. 5 juni: presentatie bij het Symposium Culturele Planologie in Alkmaar over de heemschutvisie op de incorporatie van cultuur bij nieuwbouw en behoud van oud. Daar is ook bij het lid van Gedeputeerde Staten, mevrouw Kruisinga, geïnformeerd naar haar bereidheid om te overleggen over een betere communicatie naar aanleiding van de Omval in Alkmaar. 26 juni: tijdens het Schermer Symposium over Stolpboerderijen was er een Heemschutpresentatie in Het Zwarte Kerkje. 2 Juli: Marken Nivon: er werd informatie verstrekt aan wandelaars over acties van Heemschut in Waterland. 9 Augustus: duingebied bij Castricum: informatievertrekking aan een groep wandelaars. @21 oktober: bijeenkomst werkgroep cultuurhistorie van de Volksuniversiteit Amsterdam. 17 november: uiteenzetting van het Heemschut standpunt tijdens de presentatie van de Welstandsnota Haarlem. 29 november: tijdens de Ledenraadvergadering van de IJsselmeervereniging is de heemschutvisie over windmolens langs de Zuiderzeekust uiteengezet. De commissie heeft drie zittingen van de Raad van State bijgewoond met als onderwerpen de boerderij in de Beemster, de Raaks te Haarlem en de Spaarnepandjes. De commissie heeft zittingen in Haarlem bijgewoond over de Zuid Tangent, een bijeenkomst van de Commissie Stedelijke Ontwikkeling over de Raaks en een Procedurebijeenkomst over diezelfde kwestie. Het standpunt van Heemschut met betrekking tot nieuwbouw in Hoofddorp/Cruquius is verwoord bij de Raadkamer voor de behandeling van de bezwaarschriften. In Bloemendaal is tweemaal gesproken over het geval Meer en Berg. De commissie was vertegenwoordigd bij vergaderingen van de volgende organisaties: Groene Long IJsselmeervereniging Kennemergeest o Behoud Meer en Berg Groenbeheer Noord-Holland Commissievergaderingen van de provincie Hoeksteen West-fries Genootschap Platform Landschap Waterland Wandeloverleg (Landelijk) Wandeloverleg Noord-Holland Noord-Hollands Landschap Milieufederatie Noord-Holland Er zijn concept-inspraakteksten of bezwaarschriften 28

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2003 | | pagina 30