Algemene begraafplaats Bij de gemeente is (opnieuw) aangedrongen om de begraafplaats, een rijksmonument, weer tot een acceptabel aanzien te brengen. Franekeradiel AchlumHitzumerdyk 4 De boerderij moet grondig worden verbouwd en heeft geen monumentenstatus. Daarom heeft de gemeente Franekeradeel een bouwvergunning verleend voor nieuwbouw op dezelfde plaats. De suggestie om de boerderij te behouden en te verkopen als woning en een nieuwe boerderij iets verder te bouwen vond geen gevoelig oor; er zou dan een milieutechnische probleem ontstaan door stankoverlast. Dongeradiel HolwerdFoarstrjitte 15 In maart 2003 werd Heemschut attent gemaakt op de deplorabele toestand van een monumentaal pand in Holwerd. Heemschut heeft de gemeente aangeschreven en op hun verantwoordelijkheid gewezen. Later ontstond instortingsgevaar. Inmiddels heeft de gemeente maatregelen getroffen om verder verval tegen te gaan en neemt de plaatselijke aannemer het dak onder handen. Hantumhuizenaanleg speeltuin Een dorpsbewoner heeft de commissie attent gemaakt op de plannen van de gemeente om nabij het historische kerkje van Hantumhuizen een speelterrein aan te leggen. Het speelterreintje doet naar de mening van de commissie geen ernstige afbreuk aan de monu mentale waarde van het kerkje en het dorpsaanzicht. Dongeradiel heeft verzuimd een bestemmingsplan wijziging door te voeren. Heemschut heeft de gemeente op haar verantwoordelijkheden gewezen. Harlingen Harlingenbebouwing op het oostelijke bolwerk Een lokale ontwikkelaar had plannen om op het bolwerk een woningbouwproject te realiseren. Dit nagenoeg ongeschonden gebied leent zich echter niet voor woningbouw en na protesten is het plan afgeblazen. Boarnsterhim GrouHalbertsmavilla Het overleg over het behoud van de Halbertsmavilla aan de Parkstraat verloopt moeizaam. De gemeente geeft geen uitsluitsel over het wel of niet behouden van het pand en de eigenaar ziet geen mogelijkheid om het pand op te nemen in het nieuwe bouwplan. De monumentenstatus zal worden aangevraagd. GrouHalbertsmaplein Een bewoonster heeft Heemschut gewezen op de mogelijke aantasting van het Halbertsmaplein door de vestiging van een grillroom aldaar. De commissie heeft de gemeente hierop attent gemaakt en uiteindelijk heeft zich een kledingwinkel in dit pand gevestigd. Aldeboarndirecteurswoning zuivelfabriek In Aldeboarn worden plannen ontwikkeld voor de 16 Landelijke Heemschutdagexcursie Friesland: bezoek aan de Zwartendijksterschans

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2003 | | pagina 18