Voorwoord In 2002 heeft de Bond Heemschut verder gewerkt aan het tot uitvoering brengen van de nota Beleid en Prioriteiten. Het publieks- en beschermingswerk vroeg veel aandacht van alle geledingen in onze vereniging. In het afgelopen VOC-jaar zijn de Heemschut Monumentendagen gehouden in VOC-stad Enkhuizen en Hanzestad Zutphen. Zutphen is binnen onze kringen nog steeds een veelbesproken stad vanwege de omstreden nieuwbouw van het stadhuis in de historische omgeving. Discussie was daarom onderdeel van het programma. De Algemene Vergadering van Leden op 8 juni in Rotterdam werd gevolgd door een excursiepro gramma in het teken van de nieuwe ontwikkelingen in deze stad, waar het VOC-verleden een bescheiden plaats kent. De Muzikale Monumenten waren steeds snel 'uitverkocht' en het vanwege het thema 'Monumenten van handel' op Open Monumentendag in september opengestelde Korenmetershuis trok ruim 500 nieuwsgierige bezoekers. De landelijke Heemschutdag op 31 augustus was gericht op een Belvederegebied: de IJsseldelta met de Hanzestad Kampen, de bijzondere polder Mastenbroek en jubilerende stad Hasselt. Het afwisse lende programma trok wederom vele belangstellende deelnemers. Ook met betrekking tot het beschermingswerk was er sprake van een jaar dat veel inzet van onze vrijwilligers heeft gevraagd. In het jaarverslag treft u een selectie van zaken die in de verschillende provincies bijzondere aandacht hebben gevraagd. In het tweede halfjaar is het project ter versterking van de Belvedere-adviesfunctie van de provin ciale commissies op gang gekomen. De regionaal georganiseerde cursus 'Cultuurhistorie in de Ruimtelijke Ordening' kende grote aantallen Heemschut-deelnemers. Er moest zelfs een 'terugkomdag' worden opgezet waardoor de afsluiting van dit project, dat met de steun van Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) werd georganiseerd, pas in 2003 plaats zal vinden. Overigens wordt met de RDMZ gesproken over het ontwikkelen van kengetallen die een indicatie moeten geven over de inspanningen en resultaten van het werk binnen onze vereniging. Zoals ieder jaar was er weer sprake van wisseling van personeel en vrijwilligers. Los van het vinden van nieuwe enthousiaste vrijwilligers vroeg het inwerken van de mensen ook veel inzet. Een bij zondere verandering betreft het feit dat drs. J. Kamerling na 17 jaar zijn eindredacteurschap heeft neergelegd. Met een receptie in het Noord-Zuidhollands Koffiehuis nam hij afscheid. Hij blijft free lance auteur en daarmee blijft zijn kennis en ervaring voor Heemschut beschikbaar. Eind 2002 was de sollicitatieprocedure voor zijn opvolger nog in volle gang, maar met ingang van 1 mei 2003 zal de heer drs. M. Meester als nieuwe eindredacteur gaan functioneren. De Redactieraad heeft in 2002 belangrijke adviezen uitgebracht aan het bestuur met betrekking tot de herinrichting van de organisatie van het tijdschrift. Dit zal tot belangrijke wijzigingen leiden in de eerste helft van 2003 Van deze plaats wil ik allen, die Heemschut op welke wijze dan ook hebben gesteund, bedanken. Deze mensen zijn pijlers van onze vereniging en ik hoop van harte dat zij Heemschut ook in de toekomst zullen blijven ondersteunen. ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken, voorzitter 3

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2002 | | pagina 5