Beemster De blauwdrukken voor de restauratie van rijksmonument de stolpboerderij Vredeveld aan de Volgerweg in de Beemster hebben onze goedkeuring en zelfs waardering gekregen. Wel blijven wij, overigens samen met de Rijksdienst Monumentenzorg, van mening verschillen met de gemeente over de inmiddels naar ons beider mening onterecht afgegeven art. 19 vergunning voor de bouw van een grote manege vlak achter dit monument. De Rijksdienst is het met ons eens, dat de erkenning van het gebouw als monument ook inhoudt dat er met het terrein waarop het staat zorgvuldig moet worden omgegaan. Met de Rijksdienst trekken we daarvoor binnenkort bij de gemeente aan de bel om de zaak recht te zetten. Alkmaar Er moet zeer zeker iets gebeuren aan het verkeersknooppunt bij de Omval in Alkmaar aan de rand van de Schermer. We delen echter niet de mening van de provincie, dat 3 stolpboerderijen die daar staan dan maar tegen de vlakte moeten. Kaalslag op die plek is ook nog eens een sterke aantasting van het zicht op die eeuwenoude polder, die door de provincie zelfs nog een erkenning met een Cultuurhistorische Waardenkaart heeft gekregen. Onze technisch adviseur heeft een alternatief plan ontworpen door verlegging van een ventweg en de busbaan, waardoor de stolpen kunnen blijven staan. Bij de bespreking over het Landschapsplan voor dit gebied worden wij binnenkort betrokken. Huizen Veel vissersplaatsen in ons land hadden en hebben nog een bijzondere manier van begraven, zoals bijvoorbeeld Marken en het voormalige vissersdorp Huizen, nu meer bekend van het buiten wonen in het Gooi. Omdat het naast de kerk gelegen reguliere kerkhof in Huizen vol raakte wilde de gemeente deze begraafplaats, waar alleen identieke paaltjes met een nummer aan de hand van een index verraden wie daaronder ligt, ruimen. We hebben ons daartegen gekant. Gedeeltelijk hebben we onze zin gekregen want dit kerkhof wordt slechts gedeeltelijk geruimd. Bergen We hebben bezwaar aangetekend tegen de sloop van de stolpboerderij aan de Landelsweg in Bergen. Neck Ook tegen de afbraakplannen van de karakteristieke stolp op Neck 161 hebben we samen met de Boerderijenstichting Noord-Holland bezwaar gemaakt bij de gemeente Wormerland. Onze tech nisch adviseur heeft voorgesteld de stolp niet op zich te beoordelen maar eventueel ook te bezien of in deze omgeving aangepaste nieuwbouw in het kader van de Belvedere-nota zou kunnen plaatsvin den. Schoten Zo komen we ook in het geweer tegen het neerhalen van een 17e-eeuwse, weliswaar vervallen boerderij in Schoten, eens één van de mooiste dorpen in de nabijheid van Haarlem. Haarlem Het wordt tijd dat de gemeente Haarlem eindelijk eens iets moois gaat doen met het lelijkste sta tionsplein, dat je je kunt denken in Nederland. En dat nota bene bij het mooiste station, een ontwerp van Margadant. Maar Haarlem denkt dat weer vol te proppen met allerlei functies zoals woningen, hotel, congresruimte, winkels etc. In plaats van nu eens na te denken over een plein, dat je niet, zoals nu, zo snel mogelijk wilt vergeten. We hebben de suggestie meegegeven er een plein van te maken waar het misschien best aardig is te wonen, maar ook te vertoeven. Waar je een ter rasje kunt pikken, zomaar of wachtend op je trein of bus. 35

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2002 | | pagina 37