Oosterbeek Borsselenweg 39, boerderij van vóór 1850, gelegen in het fraaie landschap van de Veluwezoom. Op initiatief van de Oosterbeekse bevolking heeft Heemschut een artikel 3-procedure ingesteld voor aanwijzing als Rijksmonument. Hierop is negatief beslist. Villd Hartenstein. Heemschut heeft de procedure tegen de bouw van een buitenlift aan het Airborne-museum op alle punten gewonnen. De Stichting Airlift heeft opnieuw een bouw- en monumentenvergunning aangevraagd, waartegen Heemschut weer bezwaar heeft gemaakt. De tech nisch adviseurs van de provinciale commissie hebben een plan uitgewerkt voor de bouw van een lift in het inwendige. Dit plan is ingediend en positief ontvangen. Valburg Pastorietuin Broekstraat 9 (Gemeentelijke Monument). De gemeente vindt dat de tuin buiten de bescherming valt en wil nieuwbouw in de tuin. Op initiatief van een bewonersgroep heeft Heemschut hiertegen bezwaar aangetekend. Wageningen Wederopbowwpanden. Het bezwaar van Heemschut tegen de sloop van twee wederopbouwpan- den werd niet gehonoreerd. Winterswijk Villa Tricot Jan, die een twee-eenheid vormt met het achterliggende Tricotcomplex, kreeg de ben odigde voorbescherming. Silo ABCTA, Landbouw straat, (1940, stijl Nieuwe Zakelijkheid). Voor dit industrieel erfgoed is de rijksmonumentenstatus nu definitief. Openluchtzwembad. Het bad is gesloten en het paviljoen (Gemeentelijk Monument) staat leeg. Heemschut heeft de gemeente verzocht het paviljoen te behouden. IJzendoorn Steenfabriek. Hiervoor loopt een artikel 3-procedure. Zevenaar Didamsestraat, voormalig raadhuis. Als de Vrije Academie het voormalige raadhuis verlaat, zal de gemeente het pand verkopen en ligt sloop op de loer. Alertheid is geboden in deze gemeente die geen monumentenbeleid voert. Zutphen Bestemmingsplan 'Ravelijn'Dit plan, waartegen Heemschut eerder bezwaar had aangetekend, is definitief van de baan. Public relations De pr-activiteiten bestonden uit het bijwonen van de Heemschut Monumentendag in Zutphen en de vertegenwoordiging van Heemschut op de Monumentenbeurs van de gemeente Nijmegen. Provinciale publieksactiviteiten Tijdens de jaarlijkse excursie zijn verscheidene cultuurhistorische doelen bezocht. Hoogtepunten waren het gerenoveerde Enka- tuindorp in Ede en de bedreigde omgeving van het Huis Kernhem, waar in het voormalige koetshuis werd geluncht. Na een fraaie busrit over de Hoge Veluwe volgde een bezoek met rondleiding aan Huis ter Horst in Loenen. Excursie provinciale commissie Gelderland, Loenen, Huis ter Horst 29

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2002 | | pagina 31