2. 90-Jarig jubileum van de Bond Heemschut Op 25 augustus 2001 vierde de bond Heemschut het 90-jarig bestaan. De feestelijkheden begonnen in de aula van de Universiteit van Amsterdam, de oude Lutherse kerk aan het Singel, waar voorzitter ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken de leden, maar ook burgemeester mr. M.J. Cohen van Amsterdam, wethouder Monumentenzorg mevrouw mr. J.B. Irik en talloze afgevaardigden van zusterorganisaties verwelkomde. Burgemeester Cohen feliciteerde Bond Heemschut met zijn jubileum. Hij verhaalde over de ontstaansgeschiedenis van Heemschut en over de belangrijke rol die Heemschut speelde bij thans vanzelfsprekende zaken als welstandstoezicht en verordeningen tegen ontsierende reclame. Ook wees hij op het effect van de populaire boekjes van de Heemschutserie. Hoofdspreker van de dag was prof. dr. H. Pleij, hoogleraar historische Nederlandse letterkunde. Tijdens zijn boeiende lezing sprak hij over het Nederlandse volkskarakter van 'doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg' en 'steekje hoofd vooral niet boven het maaiveld uit' en wees op de corrigerende invloed, die Heemschut daarop kan hebben. Tijdens het middagprogramma brachten de Heemschut-leden in twee groepen een bezoek aan wereldberoemde, typisch Amsterdamse voorbeelden van planmatige monumentale steden bouw: de 17e-eeuwse Amsterdamse binnenstad, Plan Zuid van Berlage en de nieuwe woonwijk aan het IJ in het voormalig Oostelijk Havengebied. Na de excursies meerden de vier rondvaartboten af bij het Noord-Zuidhollands Koffiehuis, waar tot ieders verrassing een oude zandaak uit 1892 aanmeerde met de Four Stream Jazzband, die speciaal voor dit jubileum was gecontracteerd. Op deze dag is door het bestuur officieel afscheid genomen van algemeen directeur B.J.M. Duimel, die na tien jaar inzet voor Heemschut is teruggetreden. 4 De afsluiting van de jubileumviering in het Noord-Zuidhollands Koffiehuis, één van de bekende 'reddingen van Heemschut.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 5