Voorwoord Het jubileumjaar 2001 was voor Heemschut een zeer dynamisch jaar. De 90-jarige kan terugkijken op een geslaagd jubileumfeest, succesvolle beschermingsacties en goed bezochte publieksactiviteiten. Het jubileumfeest werd gevierd tijdens de landelijke Heemschutdag op 25 augustus in Amsterdam, de stad waar Heemschut in 1911 is opgericht. Hoogtepunten op deze zonovergoten dag waren de lezingen van burgemeester mr. M.J. Cohen van Amsterdam en prof. dr. H. Pleij, de boottochten door monumentaal Amsterdam en natuurlijk de feestelijke afsluiting in het Noord-Zuidhollands Koffiehuis. Vorig jaar werd andermaal duidelijk dat Heemschut een belangrijke taak heeft en zal blijven houden op het gebied van de bescherming van cultuurmonumenten in de landschappelijke context. Het was voor Heemschut onaanvaardbaar dat slechts vijftig procent van de Belvedere- gebieden in de Vijfde nota over de Ruimtelijke Ordening planologische kembeslissings- bescherming heeft gekregen. Heemschut zal de ontwikkelingen op dit terrein op de voet volgen en waar nodig in actie komen. De belangrijke beschermingstaak van Heemschut wordt mede ondersteund door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. In 2001 ontving Heemschut projectsubsidies voor de publieks activiteiten, de uitbreiding van de website (met onder andere een meldpunt voor 'gevallen') en voor het project kwaliteitsimpuls advisering (ter versterking van de adviesfuncties van de provinciale commissies). De publieksactiviteiten hebben het afgelopen jaar hun bestaansrecht bij Heemschut bewezen. De Monumentendagen zijn een begrip en worden door ware liefhebbers bezocht. In 2001 hebben de Muzikale Monumenten zowel een betere naamsbekendheid gekregen als meer bezoekers getrokken. Voor het Landelijk Bureau stond het afgelopen jaar in het teken van personeelswisselingen. Bureau-secretaris drs. O.B. Helleman en coördinator PR voorlichting drs. R.C.E. Teszelszky hebben Heemschut verlaten. Van algemeen directeur B. J.M. Duimel was al bekend dat hij van wege ziekte niet meer terug zou keren. Na een uitgebreide sollicitatieprocedure heeft het alge meen bestuur per 1 juni 2001 H.J. Derksen benoemd tot algemeen directeur. Deze voormalig actievoerder voor cultureel erfgoed was in de periode 1994 - 2000 wethouder van onder andere cultuur en monumenten in de gemeente Driebergen-Rij senburg. In het afgelopen jaar hebben wederom veel enthousiaste vrijwilligers zich ingezet voor Heemschut. Deze mensen zijn de pijlers van de vereniging en ik hoop van harte dat zij ons ook in 2002 zullen blijven ondersteunen ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken, voorzitter 2

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 3