het middel van art. 3 van de Monumentenwet in. Tot onze grote vreugde vinden wij nu ook de Historische Vereniging Haerlem, die daar eerst anders over dacht, aan onze zijde. Hilversum Ook in Hilversum loopt een art. 3 aanvraag voor het behoud van de Zuiderkerk (1922) van de hand van de bekende landhuizenbouwer A. de Maaker. Een sloopvergunning uit 1996 is nog niet geëffectueerd. Enkhuizen Bezwaar van onze commissie ligt bij het gemeentebestuur van Enkhuizen, die de eeuwenoude skyline van deze voormalige toonaangevende Zuiderzeestad wil 'opsieren' met een toren - 'landmark' heet dat tegenwoordig- van 53 meter hoogte. Wijkermeer We hebben met onze actie tegen de havenaanleg aldaar binnen de Stelling van Amsterdam, na provinciaal monument nu ook wereldmonument(l), voorlopig bereikt, dat de verant woordelijke gedeputeerde H. de Boer heeft gezegd dat er geen spa de grond in gaat, als het niet echt verantwoord is. Wat niet wil zeggen, dat we nu alle vertrouwen hebben in een goede afloop. Wognum Een laatste beroep op de Raad van State om in dit aan monumenten rijke dorp niet te kiezen voor een trendy winkelcentrum is door Heemschut ondersteund. Zoiets misstaat al in een Vinexlocatie en verwacht je dus zeker niet, als daarvoor zoals hier eeuwenoude bomen en de zoveelste Noord-Hollandse stolpboerderij het veld moet ruimen. Haarlemmermeer Het zoveelste nieuwbouwplan bij het gemaal De Cruquius passeert weer de revue. Ook in 1978 heeft Heemschut al bezwaar gemaakt tegen het toen ingediende bouwplan. Dat hebben wij nu min of meer gekopieerd in ons bezwaar tegen het nu voorliggende concept. Het is te massaal, te hoog en staat in geen enkele verhouding tot de kleinschalige bouw op die plek inclusief het gemaal zelf. We vinden hier de Rijksdienst Monumentenzorg aan onze zijde. Huizen Met de gemeente overleggen wij om te voorkomen, dat de oude begraafplaats zonder meer geruimd wordt. De traditionele begraafplaats raakt vol en daarom wil men de naastgelegen in 1815 aangelegde begraafplaats daarvoor gaan gebruiken. Dat betekent in onze ogen aantasting van cultuurhistorisch erfgoed. De begraafplaats kent eenvoudig genummerde paaltjes, een gewoonte die ook nog op Marken gevolgd wordt. Een greep uit de voornaamste bereikte resultaten: Haarlem De commissie is zeer gelukkig om naast de banden met de 'Stichting De Hoeksteen' nu ook zij aan zij staan met onze zusterorganisatie 'De Vereniging Haerlem'. Gedrieën zijn we naar 27 De HBS-A van architect Dumont op het Raaksterrein te Haarlem

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 28