A J. Olthof dr. H. Reynders ir. D.M. van der Schrier ir. J.M. Veldhuis Mutaties Mevrouw Sloot-Habers volgde mr. Rorink op als secretaris. Mevrouw De Jong nam om gezondheidsredenen afscheid van de provinciale commissie en als nieuw lid kwam ir. De Lange de provinciale commissie versterken. Hoewel het buiten het verslagjaar valt, moeten er toch enige woorden worden gewijd aan het plotselinge overlijden van onze technische adviseur Bert van Leeuwen. Hij kondigde in de laatste provinciale commissie -vergadering van 2001 al aan dat hij om gezondheidsredenen en vanwege zijn leeftijd zijn functie wilde beëindigen. Hoewel we wisten dat hij ernstig ziek was, kwam zijn dood op 1 februari jl. toch onverwacht. De provinciale commissie Overijssel verliest in Van Leeuwen een toegewijd en deskundig lid. Vergaderingen De commissie vergaderde in 2001 zesmaal: op 23 februari, 27 april, 15 juni, 14 september, 2 november en 19 december. Afgezien van de decembervergadering, die werd gehouden in het monumentale pand Polstraat 18 in Deventer, vergaderde de commissie bij Het Oversticht te Zwolle of in een kantoor van KienhuisHoving in Almelo. Beschermingsactiviteiten Ook in 2001 kwam de provinciale commissie in het geweer als weer eens sprake was aan slagen op de Overijsselse cultuurmonumenten in de ruimste zin van het woord. In een aantal gevallen werd, al dan niet in samenwerking met gelijkgestemde verenigingen of instellingen, succes geboekt. Helaas konden we niet altijd voorkomen dat er waardevolle panden of delen van landschappen verloren gingen. Vaak wordt Heemschut niet tijdig ingeseind als er een aanslag op een cultuurmonument dreigt. Daarom doen we in onze Nieuwsbrieven steeds weer een beroep op leden en geestverwanten ons te waarschuwen als er weer ergens boze plannen gesmeed worden. Mastenbroekerpolder Voorzitter Smit signaleerde in de maandelijkse provinciale commissie -vergaderingen her haaldelijk de zorgelijke ontwikkelingen op het platteland. Dat dreigt in een angstig tempo totaal van karakter te veranderen. Het fraaie coulisselandschap waaraan Overijssel zo rijk is, wordt belaagd door stadsuitbreidingen. Een recent voorbeeld van een aanslag op ons cultuur landschap is de gang van zaken rond de Mastenbroekerpolder in de Noordwesthoek van de provincie. Hier komt de bedreiging van vier kanten: Zwolle (het plan Stadshagen 2), tuin bouwgebied Koekkoek, industrieterrein Genemuiden en uitbreiding van Hasselt. Het zijn even zovele aanslagen op een van de oudste polders van ons land. Boerderijen In heel Overijssel verdwijnen de karakteristieke boerderijen of veranderen ze totaal van uiterlijk en bestemming. Veel boeren stoppen met hun bedrijf, waama de verlaten boerderijen worden afgebroken of verkocht aan naar rust zoekende stedelingen die de oude hofsteden verbouwen tot smakeloze tweede woningen. Heemschut beziet deze ontwikkelingen met stijgend wantrouwen en neemt er stelling tegen. 18

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 19